Jakie elementy ogłoszenia o pracę redukują ilość odpowiedzi od kandydatów?

Czy wynagrodzenie prowizyjne zmniejsza zainteresowanie Polaków ofertą pracy? Na ile kandydaci są otwarci na pracę w niepełnym wymiarze godzin lub na zastępstwo? Czy oferta napisana w języku angielskim sprawia, że część osób rezygnuje z przesłania CV?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jakie elementy ogłoszenia o pracę redukują ilość odpowiedzi od kandydatów?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

9 kwi 2014 11:29


Dlaczego na jedną ofertę pracy przychodzi wiele aplikacji, a inna - mimo podobnego stanowiska i zakresu obowiązków - cieszy się dużo mniejszym zainteresowaniem? Ilość aplikacji od kandydatów zależy przede wszystkim od popytu na daną pracę. Poza tym, im większe wymagania wobec kandydatów, tym mniej osób spełniających kryteria i tym samym mniej aplikacji.

To jednak nie jedyny wyznacznik tego, jak popularne jest ogłoszenie. Liczy się również marka pracodawcy, sposób opisu obowiązków i tego, co pracodawca oferuje. Istotne są też warunki pracy, forma umowy a nawet taki drobiazg jak konieczność przesłania listu motywacyjnego. Jakie elementy najbardziej zniechęcają Polaków do przeslania aplikacji?
 
7 czynników, które zmniejszają zainteresowanie ofertą pracy

Serwis pracy Praca.pl przeanalizował odpowiedzi 2218 użytkowników serwisu pytając ich o to, kiedy zdecydowaliby się wysłać aplikację w odpowiedzi na ogłoszenie rekrutacyjne. Do analizy wybrano 7 czynników, które  mogą zmieniać nastawienie kandydatów do oferty pracy. Największy wpływ na rezygnację z aplikowania miały kolejno: wynagrodzenie prowizyjne, brak umowy o pracę, umowa o prace na zastępstwo i oferta pracy napisana w języku obcym. O odrzuceniu oferty pracy decydowały również: niepełny wymiar godzin pracy, wymóg podróży służbowych i konieczność załączenia listu motywacyjnego.

Polacy niechętni prowizjom

Informacja o tym, że pensja opiera się na wynagrodzeniu prowizyjnym sprawia, że z aplikowania rezygnuje 81 proc. kandydatów. Tylko co piąta osoba zdecydowałaby się na pełne uzależnienie swojego wynagrodzenia od efektów pracy. Taka forma  zarobkowania jest o tyle trudna, że niesie ze sobą ryzyko dużej fluktuacji dochodu.

Ciężko zatem zaplanować wydatki, a do tego - zwłaszcza na początku kariery - osiągane dochody są dość niskie. To zaś zniechęca kandydatów. Praca prowizyjna nie cieszy się w Polsce dobrą sławą. Często myśli się o niej jako o pracy w akwizycji, z koniecznością nagabywania klientów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.