Jaki główny powód swoich niepowodzeń w trakcie szukania pracy widzą Polacy?

Kiepskie CV, słabe przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, za niskie kompetencje, a może za wysokie oczekiwania finansowe? Co obarczają winą za to, że nie mogą znaleźć pracy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jaki główny powód swoich niepowodzeń w trakcie szukania pracy widzą Polacy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

20 maj 2014 19:13


Odrzucenie w procesie rekrutacji zawsze jest nieprzyjemnym doświadczeniem. Niezależnie od tego, czy kandydatowi na pracy bardzo zależało, czy też sam nie był przekonany do oferty, świadomość tego, że ktoś inny został wybrany przez pracodawcę jest przykra. Naturalnym odruchem jest szukanie powodów dyskwalifikacji.

Serwis pracy Praca.pl zapytał ponad 500 Polaków o to, z jakich powodów - ich zdaniem - nie otrzymali propozycji pracy. Jakie powody najczęściej wskazywali ankietowani?

Praca? Tylko po znajomości

44 proc. ankietowanych przez serwis pracy Praca.pl kandydatów uważa, że główną przyczyną, dla której ich kandydatura zostaje odrzucona w procesie rekrutacji jest fakt, iż pracę dostaje się po znajomości. Brak kontaktów w danej firmie sprawia, że pracy się nie dostaje. Czy rzeczywiście tak jest?

Część firm rzeczywiście uruchamia tzw. programy referencyjne, w których pracownicy mogą polecić znajome osoby do pracy. Nie jest to jednak praca po znajomości, ale praca z polecenia - kandydaci przechodzą taki sam proces rekrutacyjny jak osoby pozyskane z zewnątrz. Część firm rozpoczynając proces rekrutacji najpierw rozgląda się wśród znajomych pracowników czy managerów albo szuka osób wewnątrz organizacji, które mogłyby objąć nowe stanowiska - jeśli znajdzie się odpowiednia osoba, firma nawet nie publikuje ogłoszenia.

- Przekonanie Polaków o tym, że pracę dostaje się po znajomości z jednej strony wynika jeszcze z pozostałości po poprzednim ustroju, z drugiej jednak jest mechanizmem, który chroni kandydata przed myśleniem o sobie w negatywny sposób. Z naszej ankiety wynika, że jedynie 32 proc. odpowiedzi jest związanych z przyczynami leżącymi po stronie kandydata - takimi jak kiepskie CV czy brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Większość badanych, przyczyny odrzucenia w czasie rekrutacji sytuuje w czynnikach zewnętrznych - pracy po znajomości czy lepszych kandydatach, z którymi nie da się konkurować - komentuje wyniki ankiety prezes Praca.pl Krzysztof Kirejczyk.

Są lepsi ode mnie


Co trzeci kandydat dostrzega to, że wraz z nim o stanowisko ubiegają się inne osoby - nierzadko bardziej doświadczeni kandydaci. 10 proc. badanych uważa, że pracy nie dostaje, bo nie spełnia wszystkich kryteriów pracodawcy. Z wcześniejszych badań przeprowadzonych przez Praca.pl wynika, że co piąta osoba wysyła na każdą ofertę pracy to samo CV nie dopasowując go do treści ogłoszenia i oczekiwań pracodawcy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.