Jak zważyć słonia bez wagi? Dziwne pytania podczas rekrutacji

0 0
Jak zważyć słonia bez wagi? Dziwne pytania podczas rekrutacji
Dziwne pytania podczas rekrutacji to norma. Jak sobie z nimi radzić? Fot. Pixabay

„Co najchętniej zjadłby królik: pietruszkę czy czekoladę”, „czy woli pani gin z tonikiem, czy wódkę z colą?” – dlaczego rekruterzy zadają dziwaczne pytania?

Gdyby pytanie o to, jak zważyć słonia bez wagi padło podczas rozmowy kwalifikacyjnej do zoo, a nie do IBM, pewnie jego postawienie byłoby znacznie bardziej uzasadnione. Gdyby o to, jak się robi M&M-sy zapytać kandydatów do pracy w fabryce M&M-sów, a nie w banku (dokładnie w US Banku), też wszystko byłoby w porządku. Tymczasem rekruterzy różnych firm zaskakują kandydatów pytaniami z zupełnie innej beczki.

Starający się o pracę w Google mogą podczas rozmowy kwalifikacyjnej trafić na pytanie „ile piłek do kosza zmieściłoby się w tym pokoju?", a starający się o pracę w Facebooku mogą zostać poproszeni o oszacowanie liczby lotnisk w Stanach Zjednoczonych. Powodzeniem cieszą się też pytania z pizzą w roli głównej.

„Gdybyś był dostawcą pizzy, w jaki sposób mógłbyś wykorzystać nożyczki?” – pytano podczas rekrutacji w Apple. „Ile metrów kwadratowych pizzy jest spożywane w Stanach Zjednoczonych każdego roku?” – dociekali z kolei rekruterzy w Goldman Sachs.

Kreatywność rekruterów nie zna granic, a przykłady można mnożyć. Pojawia się jednak pytanie, czemu mają służyć takie, skądinąd dość abstrakcyjne, pytania?

– Choć z pozoru niektóre pytania mogą wydawać się dziwne lub nawet nie na miejscu, w większości sytuacji nie są one zadawane przypadkiem. W wielu z nich nie chodzi o udzielenie merytorycznej odpowiedzi, są to pytania behawioralne, sprawdzające zachowanie i reakcje kandydata – wyjaśnia Marcin Kotus, współzałożyciel portalu Feender.com.

W ocenie Katarzyny Borowczyk, menedżera zespołu działu rekrutacji i selekcji w firmie Bigram, tego typu niestandardowe pytania mają zdiagnozować pewne kompetencje czy umiejętności kandydata, które zazwyczaj są trudne do oceny w normalnej rozmowie.

– Jednak to, czy faktycznie pozwalają na taką diagnozę, czy też pozostają jedynie śmiesznym i niewiele wnoszącym urozmaiceniem rozmowy, zależy od umiejętności rekrutera – wyjaśnia Katarzyna Borowczyk.

Głupie pytanie, głupia odpowiedź? A może lepiej milczeć?

– Milczenie na pewno jest najgorszym z możliwych rozwiązań. Należy do takich pytań podejść, wykorzystując cały swój potencjał poczucia humoru i refleksu, ale też z pewnym dystansem. I chwilę zastanowić się, co też autor miał na myśli, zadając to pytanie – podpowiada Borowczyk.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (5)

 • Lechu, chyba coś pomyliłeś... Tak to zmierzysz objętość słonia
 • Pomysł z barką i kamieniami odpada...cały czas używasz przecież wagi :D
 • Gęstość wody jest odgórnie przyjęta i znana, ale gęstość słonia nie.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.