Jak znaleźć pierwszą pracę? Oto osiem wskazówek ekspertów HR

Bezrobocie nadal dotyka przede wszystkim ludzi młodych. Na europejskich rynkach pracy wciąż trwa niekorzystna koniunktura; około 6 milionów Europejczyków poniżej 25 roku życia nie ma stałej pracy. Podobnie wygląda sytuacja w Polsce. Jak w tak konkurencyjnej sytuacji odnaleźć się na rynku pracy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak znaleźć pierwszą pracę? Oto osiem wskazówek ekspertów HR

PODZIEL SIĘ


Autor: Broker HR

3 wrz 2014 10:32


Około 6 milionów Europejczyków poniżej 25 roku życia nie ma stałej pracy. Podobnie wygląda sytuacja w Polsce, stan bezrobocia w grupie osób 25-34 lata wg. danych GUS-u sięgnął już progu 28,8 proc. co oznacza, że co czwarty absolwent szkoły wyższej pozostaje bez zatrudnienia.

Dotychczasowe sprawdzone sposoby na znalezienie pierwszej pracy tracą na aktualności, albo są po prostu niewystarczające na dynamicznie zmieniającym się rynku. W dobie nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, szczególnego znaczenia nabierają zdolności elastycznego podejścia i umiejętności szybkiej adaptacji do oczekiwań potencjalnych pracodawców. Również otwartość na nowe doświadczenia i wyzwania, ciekawość świata oraz gotowość do ciągłej nauki są sprzymierzeńcami wszystkich osób szukających pierwszej pracy.

Faktem, który zaburza możliwości pozyskania oczekiwanego przez kandydatów zatrudnienia, jest brak doświadczenia i praktyki w danym obszarze wymagań, jakie stawiają pracodawcy. Jest to też efekt braku połączenia kształcenia z potrzebami rynku pracy.

Warto również zwrócić uwagę na praktyczne wskazówki specjalistów HR, którzy obserwując i analizując oczekiwania pracodawców, mogą podpowiedzieć kandydatom od czego zacząć szukanie pierwszej pracy, aby zakończyło się sukcesem.

1. Kursy, staże, praktyki

Już w czasie studiów korzystaj z możliwości, jakie daje odbycie nawet bezpłatnych staży czy praktyk. Udział w takich przedsięwzięciach pozwali na określenie, w jakich zadaniach czujesz się dobrze, jak zaadaptować się w organizacji.

Jeśli twoja uczelnia oferuje możliwość odbycia dodatkowych kursów językowych, komputerowych lub treningów psychologicznych dotyczących samorozwoju, osobowości czy motywacji, również bierz w nich aktywny udział. Nigdy nie wiesz, co ci się przyda w pierwszej pracy i na jakie umiejętności zwróci uwagę twój potencjalny pracodawca.

2. Specjalizacja w wybranej branży
 
Znajdź branżę, która cię interesuje i postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji na jej temat: specyfika, regulacje prawne czy unijne, główni gracze, otoczenie i partnerzy biznesowi, konferencje, eventy. Bądź na bieżąco z branżowymi newsami, szczególnie tymi dotyczącymi zmian własnościowych, fuzji, rebrandingu, wprowadzenia nowego produktu na rynek, pozyskania znaczącego klienta itp.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

religiam 2015-09-07 10:15:22

Jak wam się udaje znaleźć pracę? Gdzie szukacie ofert i jak na nie odpowiadacie? Znacie jakieś ciekawe oferty?

justynian 2015-06-08 01:25:22

Jak znaleźć pierwszą pracę? Przede wszystkim trzeba wiedzieć gdzie szukać. Fajne są prace sezonowe, które pozwalają dobrze zarobić i zdobyć pierwsze doświadczenie. Dla osób które są zainteresowane czymś takim polecam stronę abpraca .pl