Jak zaktywizować osoby z chorobami autoagresywnymi?

Do 10 września 2013 r. można jeszcze zgłaszać projekty aktywizacji zawodowej osób z zapalnymi chorobami autoagresywnymi w konkursie "Zwyczajnie aktywni" - przypominają jego organizatorzy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak zaktywizować osoby z chorobami autoagresywnymi?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 sie 2013 13:49


Podkreślają przy tym, że zapalne choroby autoimmunologiczne, do których należy np. łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy choroba Leśniowskiego-Crohna, dotykają głównie osoby młode, aktywne, pełne chęci do życia i pomysłów. Niestety, objawy schorzenia często ograniczają możliwość realizowania przez nie swoich planów, a nawet przyczyniają się do ich eliminacji z rynku pracy.

Dlatego pacjenci ci potrzebują wsparcia, które zwiększy ich szanse na utrzymanie dotychczasowej aktywności zawodowej lub powrót do niej i możliwość rozwoju. "Dla tych pacjentów bycie zwyczajnie aktywnymi w pracy to już sukces" - czytamy w komunikacie.

Aby pomóc im w staraniach o realizację zawodowych planów Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Urszuli Jaworskiej, Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz firma AbbVie Polska zorganizowały konkurs o grant "Zwyczajnie Aktywni".

Organizatorzy zapraszają do niego wszystkie organizacje pacjentów chorych na autoimmunologiczne choroby zapalne z obszarów: gastroenterologii (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), reumatologii (reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) oraz dermatologii (łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów).

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu projektu działań dla chorych, który umożliwi ich aktywizację zawodową, wpływając na poprawę jakości życia, podkreślają organizatorzy.

Projekty można zgłaszać do 10 września 2013 roku w biurze konkursu w Warszawie, przy ul. Paryskiej 23a, a także drogą mailową, przesyłając swoje zgłoszenie na adres: konkurs@zwyczajnieaktywni.pl. Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie internetowej www.zwyczajnieaktywni.pl.

Z szacunków wynika, że na zapalne choroby autoagresywne cierpi w Polsce co najmniej 1,5 mln osób. Na różne postacie łuszczycy choruje ok. 1 mln ludzi, na zapalne choroby stawów, w tym RZS, ok. 400 tys., a zapalne choroby jelit dotykają ok. 50 tys. ludzi. Schorzenia te ujawniają się przeważnie między 20. a 40. rokiem życia, ale często dotykają też osoby młodsze, nawet dzieci.

W najcięższych postaciach mogą szybko prowadzić do niepełnosprawności - zwłaszcza jeśli są nieleczone lub leczone źle.

O tym, że choroby te mogą stanowić dużą przeszkodę na drodze rozwoju zawodowego świadczą rezultaty badań. Na przykład, międzynarodowe badanie wykonane w ramach kampanii "RA: Join the Fight", którego wyniki zaprezentowano w czerwcu 2013 r. w Madrycie wykazało, że u 41 proc. pacjentów (45 proc. polskich chorych) RZS negatywnie wpłynęło na karierę zawodową i zdolność wykonywania pracy.

Z kolei, w badaniu przeprowadzonym w ramach kampanii "Join the Fight against IBD", które zakończono w 2012 r. ponad połowa pacjentów z zapalnymi schorzeniami jelit przyznała, iż choroba negatywnie wpłynęła na ich perspektywy rozwoju zawodowego (36 proc. oceniło, że bardzo negatywnie).
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.