Jak sobie poradzić z utratą pracy?

W Polsce liczba bezrobotnych sięga 12 proc. Oto kilka wskazówek, jak przetrwać trudny okres bezrobocia i wrócić do gry.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak sobie poradzić z utratą pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

22 maj 2015 10:58


– Niezależnie od tego, co było powodem zwolnienia, nastawienie odgrywa kluczową rolę – wyjaśnia Michał Środa, specjalista ds. rekrutacji z GoWork.pl. – Nie zapominajmy, że pracodawcy chcą zatrudniać osoby pozytywne, które potrafią radzić sobie w trudnych sytuacjach – dodaje.

Skup się na przyszłości

Utrata pracy to prawdziwy cios dla naszego ego i poczucia wartości. Wyzwanie stanowi nie tylko sama sytuacja, której trzeba stawić czoła, ale emocje jej towarzyszące – upokorzenie, poczucie porażki, bezradność i niepewność. Nie ma nic złego w tym, by dać ujście tym naturalnym uczuciom.

Czytaj też: Pracownicy biurowi obawiają się utraty pracy wskutek podjęcia niewłaściwej decyzji

Ważne jednak, by nie rozpamiętywać przeszłości i nie użalać się nad sobą. Było minęło. Nic na to nie poradzisz, więc przestań o tym myśleć. Działaj konstruktywnie. Zacznij od przeanalizowania budżetu i zrezygnuj ze zbędnych wydatków. Zasygnalizuj też znajomym, że szukasz nowej pracy. Ich polecenie może się przydać.

Nie pozwól by twój statut Cię definiował

Psychologowie już dawno dowiedli, że osobom, które traktują zwolnienie jako osobistą zniewagę lub porażkę znacznie trudniej znaleźć nowe zatrudnienie. Zdecydowanie lepiej radzą sobie ci, którzy traktują tę sytuację, jako nieszczęśliwy splot wydarzeń – jeden z wielu w życiu. Ta sytuacja naprawdę może stać się twoją szansą.

Czytaj też: Polacy lepiej przygotowani na wypadek utraty pracy

Zacznij planować swoją karierę. Uaktualnij swoje CV, zapisz się na kurs podnoszący kwalifikacje zawodowe, przygotuj listę swoich mocnych stron. Pamiętaj, liczy się to jaką jesteś osobą i co chcesz robić w życiu, nie pojedyncza ocena, często wynikająca z sytuacji ekonomicznej firmy.

Zadbaj o siebie

W takich sytuacjach łatwo zalegnąć na kanapie z pilotem w jednym ręku i paczką chipsów w drugiej. Naprawdę są bardziej skuteczne i produktywne sposoby radzenia sobie ze stresem. Przekieruj negatywne emocje na coś pozytywnego. Nie możesz też narzekać na brak wolnego czasu, więc zadbaj o siebie - ćwiczenia pomogą pozbyć się stresu i sprawią, że poczujesz przypływ energii i siły. Gdy już pozbędziesz się negatywnych emocji, możesz przystąpić do aktywnego poszukiwania wymarzonej pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ktoś 2015-05-22 14:29:01

co za pacan pisał ten artykuł?