Jak się przygotować do rozmowy z przyszłym pracodawcą?

0 0
Jak się przygotować do rozmowy z przyszłym pracodawcą?
Wiedza rynkowa na temat branży, znajomość jego otoczenia biznesowego i najbliższej konkurencji pozwolą kandydatowi zaprezentować się jako profesjonalista. (Fot.: hrk.pl)

• Pierwsze interview to swoista autoprezentacja, dlatego warto solidnie się do niej przygotować.
• Przydatne informacje można wydobyć ze strony firmy, opisu stanowiska i wiedzy na temat najbliższego otoczenia branżowego.

- Na początku dokładnie prześledź stronę internetową firmy i postaraj się zdobyć możliwie najwięcej informacji o potencjalnym pracodawcy. Jeśli decydujesz się na spotkanie, musisz wiedzieć, z kim chcesz rozmawiać i dlaczego właśnie z tą organizacją - radzi w ramach przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej Karolina Arska, konsultant w firmie doradczej z obszaru HR - HRK.

Jej zdaniem warto odpowiedzieć sobie na pytania w rodzaju "Co wyróżnia tę firmę na rynku?", czy "Dlaczego przyciągnęła moją uwagę?"

- Wiedza rynkowa na temat branży, znajomość jego otoczenia biznesowego i najbliższej konkurencji pozwolą kandydatowi zaprezentować się jako profesjonalista. Warto też zwrócić uwagę na kulturę organizacji, aby udowodnić, że na rozmowie nie znalazłeś się przypadkowo i że również podzielasz wartości, które są ważne dla przyszłego pracodawcy - podpowiada.

Druga kwestia to samo stanowisko.

- Dlaczego cię interesuje? Które aspekty skłoniły cię, żeby rozważać tę propozycję? Rozszerzenie zakresu obowiązków, możliwość wykorzystywania w codziennej pracy nowych umiejętności, funkcje menedżerskie? Na te pytania musisz znać odpowiedź zanim jeszcze pojawisz się na rozmowie. Kopalnią wiedzy na temat oczekiwań pracodawcy jest opis stanowiska. Zaznacz swoje wszystkie mocne strony i sukcesy w obszarach, które dla pracodawcy mogą być ważne - wskazuje Karolina Arska.

Rozmowa kwalifikacyjna to czas na poznanie się i sprawdzenie, czy oczekiwania jednej i drugiej strony są zbieżne. "Naciąganie" rzeczywistości w tym nie pomoże.

- Wykorzystaj czas interview, aby poznać potencjalnego przyszłego pracodawcę. Natomiast nigdy nie idź na rozmowę kwalifikacyjną wyłącznie z czystej ciekawości. Zaprezentuj się jako specjalista, który będzie mógł czerpać prawdziwą zawodową satysfakcję z roli, której dotyczy rozmowa kwalifikacyjna, a daną organizację postrzega jako miejsce, w którym będzie mógł się rozwijać - podsumowuje ekspertka.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.