Jak rekrutować specjalistów IT?

0 0
Jak rekrutować specjalistów IT?
Obecnie firmy konkurują między sobą o najlepszych kandydatów IT, dlatego pozyskanie talentów w tej branży stało się prawdziwym wyzwaniem. Fot. fotolia

W związku z rozwojem nowoczesnych technologii zapotrzebowanie na specjalistów IT od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, a pozyskanie talentów stało się dla pracodawców jeszcze większą trudnością.

Pozyskanie talentów na konkurencyjnym rynku IT jest dla firmy dużym wyzwaniem, które wymaga ponadprzeciętnego zaangażowania i niestandardowego podejścia do procesu rekrutacji. Wynika to z faktu, że w branży IT mamy do czynienia przede wszystkim z kandydatami pasywnymi.

Osoby z unikalnymi umiejętnościami czy doświadczeniem najczęściej mają już atrakcyjną pracę i często są z niej na tyle zadowolone, że nie szukają alternatywy. Oto kilka wskazówek, które mogą ułatwić rekrutację specjalistów z sektora IT.

Postaw na direct search i networking

Rekrutacje specjalistów z branży IT wymagają dużo większego zaangażowania rekrutera niż standardowe rekrutacje na stanowiska średniego szczebla. W tym wypadku zamieszczenie ogłoszenia o pracę w serwisach internetowych nie przyniesie pożądanych rezultatów, ponieważ poszukiwani kandydaci znajdują się poza ich zasięgiem.

W przypadku, gdy rekruter musi wyłonić z rynku specjalistów IT z unikalnymi kompetencjami i umiejętnościami, stosuje się przede wszystkim direct search. Wówczas informacja o ofercie najczęściej nie jest podawana do publicznej wiadomości, a jedynie przekazywana wyselekcjonowanym kandydatom.

Rekruterzy docierają do nich sprawdzonymi kanałami, korzystając z własnych baz kandydatów, profesjonalnych portali zawodowych, ale też z networkingu. W dzisiejszych czasach największe możliwości w tym zakresie daje Internet, zwłaszcza media społecznościowe, np. LinkedIn. Ten portal jest szczególnie popularny wśród pracowników firm technologicznych, dlatego oferuje dostęp do tysięcy kandydatów z branży IT. Prowadząc procesy rekrutacji z obszaru IT w szczególności powinniśmy zadbać o budowanie i utrzymywanie sieci kontaktów.

- Jak nawiązać tego typu kontakty? Wystarczy brać udział w webinariach, wydarzeniach branżowych, seminariach on-line czy targach pracy on-line. Networking jest bardzo czasochłonny, ale też bardzo skuteczny. Pamiętajmy, że pozwala nam budować bazę kandydatów, którym być może za jakiś czas będziemy mogli zaoferować pracę – komentuje Anna Kurczewska-Formela, kierownik działu rekrutacji z LeasingTeam Group.

- Warto również stworzyć profesjonalny profil w mediach społecznościowych i udzielać się w grupach tematycznych. W ten sposób możemy zwrócić uwagę interesujących nas kandydatów i budować pozycję eksperta w branży. Takie działania dają firmom możliwość pozyskania najlepszych talentów z rynku – dodaje ekspert.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.