Jak rekrutować specjalistów IT?

W związku z rozwojem nowoczesnych technologii zapotrzebowanie na specjalistów IT od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, a pozyskanie talentów stało się dla pracodawców jeszcze większą trudnością.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak rekrutować specjalistów IT?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

24 lis 2015 13:59


Pozyskanie talentów na konkurencyjnym rynku IT jest dla firmy dużym wyzwaniem, które wymaga ponadprzeciętnego zaangażowania i niestandardowego podejścia do procesu rekrutacji. Wynika to z faktu, że w branży IT mamy do czynienia przede wszystkim z kandydatami pasywnymi.

Osoby z unikalnymi umiejętnościami czy doświadczeniem najczęściej mają już atrakcyjną pracę i często są z niej na tyle zadowolone, że nie szukają alternatywy. Oto kilka wskazówek, które mogą ułatwić rekrutację specjalistów z sektora IT.

Postaw na direct search i networking

Rekrutacje specjalistów z branży IT wymagają dużo większego zaangażowania rekrutera niż standardowe rekrutacje na stanowiska średniego szczebla. W tym wypadku zamieszczenie ogłoszenia o pracę w serwisach internetowych nie przyniesie pożądanych rezultatów, ponieważ poszukiwani kandydaci znajdują się poza ich zasięgiem.

W przypadku, gdy rekruter musi wyłonić z rynku specjalistów IT z unikalnymi kompetencjami i umiejętnościami, stosuje się przede wszystkim direct search. Wówczas informacja o ofercie najczęściej nie jest podawana do publicznej wiadomości, a jedynie przekazywana wyselekcjonowanym kandydatom.

Rekruterzy docierają do nich sprawdzonymi kanałami, korzystając z własnych baz kandydatów, profesjonalnych portali zawodowych, ale też z networkingu. W dzisiejszych czasach największe możliwości w tym zakresie daje Internet, zwłaszcza media społecznościowe, np. LinkedIn. Ten portal jest szczególnie popularny wśród pracowników firm technologicznych, dlatego oferuje dostęp do tysięcy kandydatów z branży IT. Prowadząc procesy rekrutacji z obszaru IT w szczególności powinniśmy zadbać o budowanie i utrzymywanie sieci kontaktów.

- Jak nawiązać tego typu kontakty? Wystarczy brać udział w webinariach, wydarzeniach branżowych, seminariach on-line czy targach pracy on-line. Networking jest bardzo czasochłonny, ale też bardzo skuteczny. Pamiętajmy, że pozwala nam budować bazę kandydatów, którym być może za jakiś czas będziemy mogli zaoferować pracę – komentuje Anna Kurczewska-Formela, kierownik działu rekrutacji z LeasingTeam Group.

- Warto również stworzyć profesjonalny profil w mediach społecznościowych i udzielać się w grupach tematycznych. W ten sposób możemy zwrócić uwagę interesujących nas kandydatów i budować pozycję eksperta w branży. Takie działania dają firmom możliwość pozyskania najlepszych talentów z rynku – dodaje ekspert.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Michał 2017-01-13 16:30:04

Formularz aplikacyjny najbardziej zaskoczył mnie w firmie rekrutacyjnej IT - TeamQuest.pl - dodałem CV a on się sam wypełnił, musiałem tylko kliknąć wyślij :)