Jak Polacy mogą skorzystać na Brexicie?

0 0
Jak Polacy mogą skorzystać na Brexicie?
Średnia i wyższa kadra ekspertów i menedżerów pracujących w Wielkiej Brytanii i tak nie patrzy na emigrację przez pryzmat wsparcia socjalnego. (Fot.: domena publiczna)

• Jeśli Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej, korporacje mające centrale na Wyspach mogą przenieść się do jednego z krajów unijnych.
• Polska jest jednym z najatrakcyjniejszych kierunków.

Utrudniony dostęp do pracy i ograniczenie zasiłków socjalnych dla imigrantów będą barierą emigracyjną głównie dla pracowników szeregowych. Specjaliści i menedżerowie pracujący na Wyspach w krótkim czasie mogą nie odczuć skutków wystąpienia Wielkiej Brytanii z unijnych struktur na tyle, aby wrócić do Polski.  

– Średnia i wyższa kadra ekspertów i menedżerów pracujących w Wielkiej Brytanii nie patrzy na emigrację przez pryzmat wsparcia socjalnego. Nie zagraża im nagła utrata znacznej części środków i przywilejów, która mogłaby zmotywować ich do powrotu do Polski. Chociaż nie ma jeszcze szczegółowych scenariuszy zmian w dostępnie do pracy dla imigrantów, będzie to proces wieloletni. Z perspektywy polskiego specjalisty i menedżera bardziej istotnym przyczynkiem do powrotu może być dalszy wzrost wynagrodzeń na krajowym rynku pracy – komentuje Artur Skiba, prezes Antal.

Według danych GUS w maju 2016 średnie wynagrodzenie brutto w Polsce było o 4 proc. wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

– Najważniejsze czynniki decydujące o popularności polskich ekspertów w Wielkiej Brytanii to kompetencje i poziom wynagrodzenia. Nie zmieni się to, nawet jeśli z uwagi na potencjalny Brexit bariera rozpoczęcia pracy z powodów formalnych będzie trudniejsza. Konieczność zdobycia pozwoleń o pracę najdotkliwiej odczują freelancerzy. Najmniej – osoby zatrudnione na etatach. Pracodawcy, nie mogąc pozwolić sobie na ich utratę, będą z własnej inicjatywy starać się o załatwienie formalności – wyjaśnia Aleksandra Kujawa, ekspert rynku pracy Antal IT Services.

Miejsca pracy się znajdą

Najciekawsza sytuacja w wypadku przegłosowania Brexit może mieć miejsce w branży IT. Eksperci z tego sektora nie boją się emigracji – według badania Antal IT@PL międzynarodowe doświadczenie ma w swoim CV co trzeci kandydat. To oraz wysoki poziom kompetencji sprawia, że to modelowi „eksportowi pracownicy”. Jednocześnie na polskim rynku pracy sektor IT to rynek kandydata. Ekspertów i menedżerów IT brakuje, firmy muszą toczyć walkę o talenty. Gdyby Brexit przekonał ich do powrotu do kraju, sytuacja ta mogłaby się zmienić. To jednak mało prawdopodobny scenariusz.

– Zapotrzebowanie na specjalistów IT w Polsce jest ogromne i, nawet jeżeli Brexit przekona część emigrantów do powrotu, nie będzie problemu z zagospodarowaniem wracających kandydatów. Co więcej, szacujemy, że w wypadku wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wiele amerykańskich i azjatyckich korporacji, które mają tam swoje centralne, zdecyduje się na przeniesienie siedziby do jednego z krajów unijnych. Polska już teraz jest atrakcyjnym miejscem do rozwoju usług, możemy więc oczekiwać przypływu nowych inwestycji i kolejnych miejsc pracy, zarówno w branży IT jak i w innych segmentach – podsumowuje Aleksandra Kujawa.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.