Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa rekrutacyjna to jedno z bardziej stresujących wydarzeń w trakcie naszego życia zawodowego dlatego warto się do niej wcześniej przygotować. W jaki sposób?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

18 maj 2015 10:20


Ponad 300 tysięcy osób w całym kraju porzystąpiło w tym roku do zdawania matur ustnych. Egzaminy te przypominają w pewnym stopniu rozmowę rekrutacyjną. I jedne i drugie wiążą się z wysokim poziomem stresu, który wpływa na to, jak jesteśmy odbierani przez rozmówcę, a tym samym na ostateczny rezultat spotkania. Na szczęście tak jak do egzaminu, tak i do spotkania z rekruterem można się zawczasu przygotować. Eksperci agencji zatrudnienia Manpower podpowiadają jak to zrobić.

Rozmowa rekrutacyjna to jedno z bardziej stresujących wydarzeń w trakcie naszego życia zawodowego. Od tych kilkudziesięciu minut bardzo często zależy wiele. Nie jesteśmy być może w stanie uniknąć zdenerwowania czy stresu, jednak możemy spowodować, że niepokój towarzyszący takiej rozmowie będzie znacznie mniejszy. Pomoże nam w tym dobre przygotowanie się do spotkania.

Liczy się pierwsze wrażenie

– Starający się o pracę kandydat oceniany jest od momentu przyjścia do firmy. Należy o tym pamiętać, gdy będziemy rozmawiać z osobą pracującą w recepcji czy sekretariacie – podpowiada Sylwia Chwastyk-Kolasa, ekspert agencji zatrudnienia Manpower.

Czytaj też: Okiem rekrutera: 10 błędów mowy ciała popełnianych na rozmowie kwalifikacyjnej

– Istotne jest to, byśmy na rozmowę kwalifikacyjną przybyli kilka minut wcześniej, zadbali o oficjalny strój biznesowy i oczywiście abyśmy wiedzieli z kim mamy się spotkać. Nieciekawym początkiem jest na pewno moment, gdy kandydat nie pamięta nazwiska osoby, z którą był umówiony, na jakie stanowisko aplikował, a nawet czy trafił do tej agencji, do której miał przyjść. Takie przypadki niestety się zdarzają. Jeśli zatem obawiamy się, że stres może nas sparaliżować, warto wydrukować zaproszenie przesłane przez rekrutera lub po prostu zanotować dane osoby, z którą się widzimy, jej stanowisko i numer telefonu – dodaje przedstawiciel Manpower.

Szklanka wody rozładuje napięcie

Gdy rekruter już zaprosi nas do sali, pojawia się częste pytanie „czego się pan, pani napije?”. Nawet jeśli w danej chwili nie mamy ochoty na nic do picia, dobrze jest poprosić o szklankę wody.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.