Jak będą wyglądać urzędy pracy po reformie?

Powiatowy Urząd Pracy po reformie ma stać się centrum aktywności oraz miejscem spotkania zarówno osób poszukujących zatrudnienia, jak i pracodawców - powiedział w piątek w Kielcach minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak będą wyglądać urzędy pracy po reformie?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 lut 2014 17:05


Jak dodał minister, PUP oraz Wojewódzkie Urzędy Pracy będą miejscami - na wzór niemieckich i brytyjskich centrów pracy - w których bezrobotni i przedsiębiorcy uzgodnią, a później podpiszą, umowy o pracę.

Kosiniak-Kamysz poinformował, że w czwartek zakończyły się prace sejmowej podkomisji nad projektem nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw.

"Mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie przedstawione sprawozdanie i projekt zostanie poddany pod głosowanie. A w najbliższych tygodniach trafi do Senatu i wejdzie w życie" - dodał.

Minister podkreślił, że nowelizacja jest potrzebna m.in. po to, aby podnieść konkurencyjność polskiej gospodarki. Dodał, że dzięki nowym przepisom pomoc ma lepiej trafiać do osób bezrobotnych, dzięki profilowaniu potrzeb poszukujących zatrudnienia.

Jak mówił minister, innych instrumentów wsparcia będą potrzebowały osoby aktywnie poszukujące pracy, innego - wymagające przekwalifikowania się. Część bezrobotnych z pomysłem na prowadzenie działalności gospodarczej będzie oczekiwała pomocy w nakreśleniu biznesplanu i uzyskaniu dotacji na uruchomienie firmy.

Subsydiowane ma być zatrudnienie m.in. dla osób po 60. roku życia i rodziców powracających na rynek pracy, po przerwie związanej z wychowywaniem dziecka.

Nowe przepisy wprowadzają też nowe instrumenty aktywujące bezrobotnych, m.in.: bon zatrudnieniowy - obniżający początkowe koszty zatrudnienia u pracodawcy, bony stażowe i bony imigracyjne - wspierające finansowo osoby, które będą chciały podjąć pracę poza dotychczasowy miejscem zamieszkania.

Wojewódzkie Urzędy Pracy mają być koordynatorem działań w PUP, a regionalne samorządy będą mogły ustawiać specjalne programy na rzecz powiatów, które mają podobne potrzeby, jeśli chodzi o rynek pracy.

Kosiniak-Kamysz uczestniczył w piątek w Kielcach w Konwencie Marszałków Województw RP. Dwudniowe posiedzenie poświęcono unijnym funduszom w nowej perspektywie finansowej, nauce i gospodarce.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.