Izraelska organizacja szpiegowska Mosad prowadzi rekrutację online

Jedna z owianych największą tajemnicą organizacji szpiegowskich na świecie - izraelski Mosad - zdecydowała się przyjmować online zgłoszenia chętnych do kariery agenta.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Izraelska organizacja szpiegowska Mosad prowadzi rekrutację online

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 wrz 2014 18:35


Dotychczas aby ubiegać się o miejsce w Mosadzie, trzeba się było zakraść do ambasady, odpowiedzieć na enigmatyczne ogłoszenie w gazecie albo stawić się gdzieś w Tel Awiwie na spotkanie z tajemniczym werbownikiem. Teraz do złożenia wniosku o przyjęcie do izraelskiej agencji szpiegowskiej wystarcza ... kliknięcie myszką - pisze agencja Associated Press.

Mosad przebudował w zeszłym tygodniu swą stronę internetową, zamieszczając rekrutacyjny wideoklip i opcję zgłaszania się online przez chętnych do służby. Jest kilka wersji językowych - hebrajska, angielska, francuska, rosyjska, arabska i perska. "Przyłącz się do nas, by zobaczyć to, co niewidzialne, i czynić to, co niemożliwe" - zachęca baner na stronie Mosadu.

Czytaj też: Wirtualne rozmowy rekrutacyjne coraz bardziej popularne

Musimy kontynuować rekrutowanie najlepszych, aby Mosad mógł nadal zapewniać istnienie Izraela - powiedział szef tej agencji Tamir Pardo, zapowiadając aplikacje online. Dodał, że "jakość kapitału ludzkiego" jest tajemnicą sukcesu Mosadu.

"Mamy XXI wiek. (Rekrutacja online) daje im szansę dotarcia do ludzi, do których nie docierali nigdy dotąd" - uważa Gad Szimron, który służył w Mosadzie przez dziesięć lat, a potem napisał książkę o jego tajnej operacji sprowadzenia etiopskich Żydów do Izraela. "Nie mają nic do stracenia. Kiedy zarzuca się wędkę, można złapać rybę" - dodał.

Mosad, to po hebrajsku instytut. Pełna nazwa tej agencji, to Instytut ds. Wywiadu i Operacji Specjalnych. Przypuszcza się, że stał za niektórymi z najbardziej zuchwałych tajnych operacji antyterrorystycznych w zeszłym stuleciu.

Do wiadomości publicznej przedostały się informacje tylko o niewielu takich operacjach, np. o zabiciu przywódców Czarnego Września - ugrupowania palestyńskiego odpowiedzialnego za masakrę izraelskich sportowców na igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 roku.

Oprócz wielu sukcesów Mosad ma też na swym koncie wpadki, takie jak nieudana próba zamachu na przyszłego szefa Hamasu Chaleda Meszala w Jordanii w 1997 roku, gdy dwóch agentów zostało schwytanych niemal na gorącym uczynku.

Mosad nie ma rzecznika, a wszystkie zapytania mediów do tej agencji są kierowane przez kancelarię premiera. Agencja zapewnia na swej stronie internetowej, że procedura aplikowania online jest bezpieczna i dyskretna.

Agencje innych krajów - amerykańska CIA, czy brytyjski MI6 - zdecydowały się na rekrutację online znacznie wcześniej. Także izraelski Szin Bet (kontrwywiad i bezpieczeństwo wewnętrzne) prowadzi taką rekrutację od 2006 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.