IT porzuca etat?

Wciąż większość pracowników decydując się na formę zatrudnienia chętniej wybiera etat. Tymczasem pracownicy branży IT coraz częściej sięgają po pracę na kontrakcie. Czy w przyszłości sektor IT odejdzie od zatrudniania na etacie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

IT porzuca etat?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

17 paź 2013 8:10


Rynek IT jest na tyle dynamiczny, że specjaliści tej branży nie obawiają się braku w umowie zapisu o stałym zatrudnieniu i zwykle chętnie decydują się na pracę w oparciu o kontrakt. Podstawową różnicą pomiędzy kontraktem a umową o pracę jest przede wszystkim swoboda w określeniu warunków współpracy, takich jak np. jej przedmiot, ocena realizacji zobowiązań i ich powiązanie z wynagrodzeniem za wykonywane działania.

W zależności od zlecenia i ustaleń pomiędzy stronami, w umowie uwzględnione mogą być takie kwestie jak czas trwania projektu, okres wypowiedzenia umowy, czy informacje o dniach wolnych. Jednym z ważnych kryteriów, który decyduje o przejściu z umowy o pracę na kontrakt jest większa swoboda wykonywania pracy, a także większa korzyść materialna.

- Na rynku pracy obserwujemy wzrost zainteresowania pracowników IT pracą kontraktową - zauważa Dagmara Wilińska, konsultant agencji doradztwa personalnego Experis IT, specjalizującej się w rekrutacji dla sektora IT.

- To świetna forma dla osób które lubią dynamikę w projektach, różnorodność technologiczną lub też które lubią podróżować i w elastyczny sposób zarządzać swoim życiem zawodowym. Najchętniej decydują się na nią doświadczeni specjaliści IT, osoby posiadające w tej branży unikatowe umiejętności lub też konsultanci, którzy zazwyczaj pracują projektowo. Wynika to z posiadanego przez nich doświadczenia i zbudowanej na rynku pozycji - mówi Wilińska.

Cenionym specjalistom, o poszukiwanych umiejętnościach, kontraktowa forma współpracy pozwala też na bycie dyspozycyjnym dla kilku zleceniodawców jednocześnie. Młodsze osoby, dopiero rozpoczynające karierę zawodową, wciąż wprawdzie jeszcze z rezerwą podchodzą do tej formy współpracy, bardziej ceniąc poczucie bezpieczeństwa.

- To jednak tylko pewien początkowy etap, który muszą przejść. Po paru latach zdobywania doświadczenia i zwiększeniu pewności siebie, sami często pytają nas o możliwość takiej współpracy - wyjaśnia przedstawicielka Experis IT.

Doświadczonych informatyków do sięgania po kontrakt kusi kilka istotnych argumentów. Współpraca na jego zasadach pozwala na większą swobodę decyzyjną pracownika, naturalną przy samo zatrudnieniu. Ułatwia zdalne wykonywanie pracy, a także nienormowany czas jej trwania. Daje też możliwość uczestnictwa w ciekawych i różnorodnych projektach, czasem nawet kilku jednocześnie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.