IT, logistyka i energetyka - w tych branżach inwestorzy dadzą pracę

W sektorze IT mamy świetnie wykształconych informatyków, którzy pracują dla najlepszych firm na świecie. Ale nie tylko. Zagraniczni przedsiębiorcy mogą też być zainteresowani inwestowaniem i tworzeniem nowych miejsc pracy m.in. w logistyce, czy energetyce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

IT, logistyka i energetyka - w tych branżach inwestorzy dadzą pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 paź 2014 18:50


- Zagraniczni inwestorzy przestali narzekać na infrastrukturę w Polsce - twierdzi prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Sławomir Majman.

Według niego problemem wciąż jest prawo: niejasne przepisy regulujące m.in. podatki i zamówienia publiczne.

Prezesa agencji uważa,  że 2014 r. jest niezwykle dobry pod względem napływu inwestycji zagranicznych do naszego kraju. Wartość inwestycji prowadzonych przez PAIiIZ osiągnęła już 1,7 mld euro. W zeszłym roku w tym czasie było to ponad 900 mln euro. 30 proc. inwestycji napływa do naszego kraju - jak poinformował prezes PAIiIZ - ze Stanów Zjednoczonych. Za nimi plasują się inwestorzy z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Korei.

Czytaj też: Inwestorzy nie szukają już w Polsce taniej siły roboczej, a informatyków i inżynierów

Majman uznał, że pod względem geografii niewiele się zmienia, gwałtownym przekształceniom w ostatnim czasie uległa za to struktura sektorowa. - Możemy wyrzucić z głowy ten obraz inwestycji ukształtowany 15, 20 lat temu - wielka taśma, a przy niej kilkuset pracowników przeszkolonych w ciągu dwóch tygodni, coś mozolnie montujących. Takie inwestycje wędrują teraz do południowej części Europy - mówi Sławomir Majman.

Prezes PAIiZ podkreśla, że ponad 56 proc. inwestycji zagranicznych w Polsce w tym roku stanowiły inwestycje w tzw. biznes intelektualny, a więc w telekomunikację, budowę centrów usług biznesowych, placówek naukowo-badawczych. - Jest to absolutną nowością, po raz pierwszy mamy do czynienia z takim zjawiskiem - podkreśla.

Jak dodaje Majman, zagraniczni inwestorzy wciąż muszą stawić czoła wielu barierom. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych w "białej księdze" - wydawanej dorocznie publikacji poświęconej trudnościom zagranicznych inwestorów - wymienia skomplikowane prawo budowlane, przewlekłe sądownictwo gospodarcze, niejasne przepisy dotyczące zamówień publicznych oraz kłopoty z interpretacją regulacji podatkowych.

Majman zwraca uwagę, że zagraniczni przedsiębiorcy nie narzekają na wysokość podatków w Polsce, lecz na problemy z interpretacją uregulowań. - Zniknęły z listy barier narzekania na infrastrukturę. Mimo że nasza infrastruktura nie jest rewelacyjna, to najwyraźniej środowiska gospodarcze doceniają jej poprawę - dodaje prezes PAIiIZ.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.