Property News

Inżynierowie nie produkują się tak szybko jak biurowce

0 0
Inżynierowie nie produkują się tak szybko jak biurowce
Fot. fotolia

Wrocław aktywnie pozyskuje inwestorów, a deweloperzy realizują kolejne projekty, jednak największym zagrożeniem może okazać się brak pracowników.

Dziś Wrocław to lokalizacja postrzegana przez branżę biurową bardzo perspektywicznie. W 2005 roku firma HP miała olbrzymi problem ze znalezieniem optymalnej powierzchni. Dziś kilkunastotysięczne umowy najmu zawierane są niemalże "od ręki". Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest polityka miasta, która ma na celu nie tylko zaspokajanie potrzeb deweloperów, ale również przyciąganie najemców.

Czytaj też: Szpikowski: w Polsce brakuje co najmniej 12 tys. inżynierów

Ze współpracy z miastem zadowoleni są także ogólnopolscy deweloperzy. - Wrocław to pierwszy rynek gdzie rozpoczęliśmy ekspansję poza Warszawą. Do tej pory zrealizowaliśmy tu najwięcej inwestycji komercyjnych spośród rynków regionalnych. To nie jest przypadek - zauważył Łukasz Kwieciński, menadżer ds. zarządzania wartością budynków w Skanska Property Poland. Sielanka na rynku nie może jednak trwać wiecznie. Zdaniem panelistów jedno z największych zagrożeń to możliwy spadek popytu na powierzchnie biurowe wynikający z braków na rynku pracy.

Pracownicy potrzebni od zaraz

- W ostatnim czasie we Wrocławiu rozpoczęło działalność tak duża liczba firm, że trudno jest obecnie znaleźć dobrych pracowników - komentował Radomir Grucza, członek zarządu i dyrektor ds. marketingu i sprzedaży, Research & Engineering Center.

Czytaj też: Sam tytuł inżyniera już nie wystarcza. Potrzebna specjalizacja

Na rynku szczególnie brakuje pracowników z branży IT. - Problemem jest nie tylko niedobór wykształconych pracowników w całej Polsce, ale także konieczność konkurowania o kadry z firmami niemieckimi. Inżynierowie nie produkują się tak szybko, jak biurowce - dodał Grucza.

- By poradzić sobie z rosnącymi niedoborami konieczne są aktywne działania w dziedzinie edukacji. - Miasto współpracuje z uczelniami i szkołami średnimi - deklarował Łukasz Czajkowski, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Jednocześnie rozwiązaniem sytuacji może okazać się "import" pracowników z innych państw. - Wrocław staje się coraz bardziej atrakcyjny nie tylko dla okolicznych mieszkańców, ale również osób pochodzących z innych regionów Polski, czy sąsiednich państw. Po Warszawie to właśnie stolica Dolnego Śląska jest najczęściej wybierany przez obywateli Ukrainy - dodał Łukasz Czajkowski.

- Problem w tym, że brak wykształconych inżynierów i informatyków odczuwalny jest na całym świecie - skomentował Grucza. Łukasz Czajkowski zaapelował również, by najemcy podjęli bardziej aktywne działania mające na celu współpracę z uczelniami. - Firmy powinny patrzeć się na rynek pracy długoterminowo - dodał.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.