Inżynierów mogą rekrutować nawet... teolodzy

0 0
Inżynierów mogą rekrutować nawet... teolodzy

Dobrego inżyniera nie jest łatwo znaleźć, nie łatwo też sprawdzić jego kompetencje. Komu powierzyć takie zadanie? I tu jest zaskoczenie...

Okazuje się, że do sprawnej rekrutacji inżynierów wcale nie jest potrzebny drugi inżynier i może się tym zajmować nawet humanista. 

- Zdarza się, że rekrutacją inżynierów zajmują się osoby z wykształceniem humanistycznym, np. po psychologii, filozofii, a nawet teologii. Muszą jednak potrafić ocenić pewne kompetencje miękkie, sprawdzić czy ktoś będzie dobrym liderem, czy będzie umiał współpracować w grupie, czy jest osobą komunikatywną - mówi Tomasz Szpikowski, prezes Bergman Engineering.

Powód? Cała reszta nie podlega ocenie - to po prostu dopasowanie profilu kandydata do twardych wskaźników dotyczących wymaganego wykształcenia, doświadczenia i znajomości języka.

- Jeśli to wszystko jest zgodne i dopasowane, to prawdopodobieństwo, że źle wybierzemy jest bardzo małe. Zdecydowanie mniejsze, niż w przypadku stanowisk dla których ocena kompetencji miękkich jest kluczowa - wyjaśnia Szpikowski.

Również Katarzyna Kordoń, prezes K&K Selekt Centrum Doradztwa Personalnego twierdzi, że wstępnym procesem rekrutacji inżynierów może zajmować się praktycznie każdy.

- To są osoby, które dopasowują kandydatów do wymogów klienta i dokonują wstępnej weryfikacji danych zawartych w CV, sprawdzają referencje. Jeśli odbywają się rozmowy to z reguły są to rozmowy telefoniczne, prowadzone przez osoby, które przeszły szkolenia i są przygotowane do dialogu z chętnymi na stanowiska inżynieryjne - wyjaśnia Kordoń. - I przez takie szkolenie może przejść każda osoba, niezależnie od wykształcenia - dodaje.

Jest też inny powód dlaczego nie ma konieczności, aby na miejscu rekrutera była osoba z wykształceniem technicznym i inżyniera rekrutował inżynier, chemika chemik, a fizyka fizyk. Po prostu w większości przypadków, kompetencje kandydatów i ich praktyczne umiejętności sprawdzane są przez samego pracodawcę, u niego w firmie.

- Z reguły wysyłamy trzech najlepszych kandydatów, których wyłoniliśmy w procesie rekrutacji do zakładu klienta i on sam ich sprawdza. Zdarza się nawet, że chociaż potrzebował tylko jednego inżyniera - zatrudnia wszystkich trzech, bo z żadnego nie chce zrezygnować - mówi Szpikowski.

- To dobra metoda, ponieważ po pierwsze kandydat poznaje nowe środowisko pracy, więc może sprawdzić czy się w nim odnajdzie i czy w ogóle będzie chciał tam pracować, a z drugiej strony pracodawca nie przyjmuje nikogo „w ciemno" - wyjaśnia prezes Bergman Engineering.

- Przecież zawsze może się zdarzyć, że coś na linii pracodawca-pracownik nie zagra i współpraca nie wypali. Tego typu praktyka minimalizuje ryzyko takiego niedopasowania, oszczędza czas i pieniądze - dodaje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • może autor miał na myśli inżyniera na stanowisku menadżerskim? trochę taka anty-reklama dla specjalisty z firmy o nazwie - patrz treść artykułu, Teolog czytający ze zrozumieniem dorobek zawodowy wykwalifikowanego inżyniera o wysokim stopniu specjalizacji w swojej profesji - to niesamowite zjawisko ;)
 • Zgadzam się z przedmówcą.
 • Mój Boże, z pewnością humanista pisał ten artykuł, który z procesem weryfikacji miał do czynienia tyle co nic. Po co komuś inżynier o miękkich kompetencjach, skoro jego wiedza i umiejętności techniczne mogą być godne pożałowania, mimo ze skończył studia techniczne. Gdyby w procesie rekrutacji przesiewać tych wartościowych, tzn. zarówno o miękkich jak i twardych kompetencjach, byłoby mnie zwrotów i mniejsza rotacja. Ale oczywiście taki model jak w skazany w artykule, ma napędzać koniunkturę w branży HR, to oczywiste.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.