Inwestycje w nowoczesne technologie to nowe miejsca pracy

0 0
Inwestycje w nowoczesne technologie to nowe miejsca pracy
Podsekretarz stanu w MG Grażyna Henclewska (fot. mg.gov.pl)

Musimy postawić na nowoczesne technologie, bo to oznacza nowe miejsca pracy - mówiła we wtorek (23 lutego) wiceszefowa Ministerstwa Gospodarki Grażyna Henclewska, wskazując m.in. na sektor kosmiczny.

"Aplikacje oparte na technologiach kosmicznych, technikach satelitarnych są obecne m.in. w transporcie, gospodarce przestrzennej, ubezpieczeniach, bankowości, rolnictwie czy energetyce" - podkreślała wiceminister gospodarki podczas konferencji "Jak z sukcesem komercjalizować w Polsce zaawansowaną technologię".

Zdaniem Henclewskiej rozwój wysoko zaawansowanych technologii w naszym kraju oznacza powstawanie nowych miejsc pracy.

Polska - jak zaznaczyła wiceszefowa resortu gospodarki - uczestniczy w szybkim rozwoju technologii m.in. dzięki przystąpieniu w listopadzie 2012 r. do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jak mówiła, nasz kraj ma dostęp do infrastruktury, udostępnionej przez ESA, laboratoriów, centrów testowych, know-how. "Będziemy dążyć do tego, żeby stać się ważnym partnerem w tej agencji, żeby nasze firmy budowały własne kompetencje, które będą rozpoznawalne w Europie" - dodała.

Poinformowała, że w konkursach, organizowanych w ramach zespołu złożonego z ekspertów ESA oraz polskich, zgłoszono w sumie 143 projekty wysoce innowacyjne. Z tego 62 eksperci ESA przyjęli do realizacji. Wiceminister podkreśliła, że 80 proc. zgłoszonych projektów pochodzi z branży przemysłowej i prezentuje - według Europejskiej Agencji Kosmicznej - bardzo wysoki poziom rozwiązań technologicznych.

Również wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Patrycja Zielińska podkreślała, że branża kosmiczna jest bardzo istotna dla ARP. "Chcemy inwestować w spółki z tego sektora" - mówiła.

Zielińska zapowiedziała, że w ARP rozpoczęto budowę "Platformy Transferu Technologii opartej na mechanizmie +open innovation+ (otwarte innowacje)". "To nowe podejście do wsparcia innowacyjności, które zakłada, że innowacje powstają zarówno wewnątrz, jak i w otoczeniu przedsiębiorstwa".

ARP poprzez platformę planuje wspomagać zarówno organizacyjnie, jak i finansowo przepływ innowacyjnych rozwiązań od "dawców technologii", czyli firm, jednostek naukowych, wynalazców do "biorców", czyli przedsiębiorstw, głównie z sektora małych i średnich. "Platforma Transferu Technologii będzie gromadzić dane o dostępnych innowacjach, patentach, licencjach oraz informacje o zapotrzebowaniu firm na dane rozwiązania technologiczne. Będzie to również wsparcie eksperckie dotyczące wykorzystania nowych technologii" - podkreśliła Zielińska.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.