Inwestorzy obudzili się i chcą tworzyć tysiące miejsc pracy. Gdzie?

0 0
Inwestorzy obudzili się i chcą tworzyć tysiące miejsc pracy. Gdzie?

W pierwszej połowie tego roku Łódzka SSE wydała w sumie 36 zezwoleń na działalność - 34 inwestorów (jeden otrzymał trzy zezwolenia) zadeklarowało utworzenie niemal 2400 miejsc pracy.

- Takiego wyniku jeszcze nie było. W tym roku nie planujemy już wydawać zezwoleń, bo w tej chwili jesteśmy w trakcie zmian przepisów o Specjalnych Strefach Ekonomicznych - mówi prezes ŁSSE, Tomasz Sadzyński.

Z 36 inwestycji, 10 ulokowanych zostanie w Łodzi, a firmy stworzą w mieście 700 miejsc pracy. Według Sadzyńskiego rozwijają się branże: AGD, kosmetyczno-farmaceutyczna oraz BPO i IT. 19 zezwoleń otrzymały firmy, które już działają w regionie i zdecydowały się na kolejne inwestycje.

- To trend, który utrzymuje się od dwóch-trzech lat. To pokazuje, że przedsiębiorcy dobrze się tu czują, rozwijają biznes i kolejne projekty - zaznacza Sadzyński.

Czytaj też: Nawet 5,7 tys. nowych miejsc pracy w SSE w Mielcu

Jako przykład podaje firmę Barry Callebaut - światowego potentata w produkcji słodyczy, który rozbudowuje łódzki zakład produkujący czekoladę. W przyszłym tygodniu na Nowym Józefowie zostanie wmurowany kamień węgielny pod inwestycję.

Firma, która jest obecna w Łodzi od prawie 20 lat powiększy swoje hale produkcyjne i zainstaluje dwie dodatkowe linie technologiczne do produkcji czekolady białej i deserowej. Szacowany koszt inwestycji to ponad 95 mln zł, a dzięki niej powstanie co najmniej 80 nowych miejsc pracy (do końca 2016 r.). Inwestor zadeklarował też utrzymanie zatrudnienia - w sumie 172 pracowników - przez okres pięciu lat.

Sadzyński przyznaje, że choć łódzka SSE nie prowadzi obecnie bezpośrednich rokowań z kolejnymi inwestorami dot. wydania zezwoleń, to prowadzi ponad 20 projektów inwestycyjnych, które są zaawansowane w różnym stopniu.

Czytaj też: Airbus Helicopters jest zainteresowany Łodzią. Firma liczy na świetnych fachowców

- Mamy projekty, w których przedsiębiorcy czekają tylko, jak się zmienią przepisy i będziemy wtedy ogłaszali rokowania, ale mamy projekty, nad którymi pracujemy i staramy się pokazać inwestorom lepsze warunki niż np. w Turcji, Bułgarii czy Rumunii - podkreśla szef strefy.

Wszystkie przetargi dot. nowych tegorocznych zezwoleń rozstrzygnięto z końcem czerwca, przed zmniejszeniem pomocy publicznej, na jaką mogą liczyć inwestorzy w ŁSSE. Na terenie woj. łódzkiego strefa miała dotąd najwyższą dopuszczalną pomoc publiczną - mały inwestor wchodzący do niej mógł odliczyć od podatku 70 proc. nakładów inwestycyjnych, średni - 60 proc., a duży - 50 proc. Od 1 lipca duży inwestor może liczyć na 35 proc. zwolnienia, średni - 45 proc., a mały - 55 proc.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.