Inwestorzy chcą polskich pracowników. Ale czy umieją ich znaleźć?

• Zagraniczne firmy coraz chętniej inwestują w Polsce.
• Wynika to ze stabilności i jakości kadr przy niskich kosztach pracy. Tempo wzrostu płac jest wolniejsze niż w innych państwach, w tym m.in. w Bułgarii i Rumunii.
• Okazuje się jednak, że inwestorzy muszą się coraz bardziej starać o pozyskanie polskiego specjalisty.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Inwestorzy chcą polskich pracowników. Ale czy umieją ich znaleźć?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

20 wrz 2016 10:07


Według 14. edycji raportu firmy doradczej Ernst & Young zajmujemy pierwsze miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem atrakcyjności inwestycyjnej i liczby bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Polska to również jeden z czołowych krajów kontynentu pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. Zgodnie z danymi z raportu EY, w ubiegłym roku w Polsce powstało 211 projektów Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych, w których zatrudnienie znalazło niemal 20 tys. osób.

– Wyrastamy na jedną z ważniejszych lokalizacji inwestycji w Europie. Potwierdzają to twarde dane, ale i zbadane przez nas nastawienie inwestorów. Polska znalazła się bowiem na 5. miejscu w Europie pod kątem najbardziej atrakcyjnych kierunków inwestycyjnych, za Niemcami, Wielką Brytanią, Francją i Holandią – twierdzi Paweł Tynel, partner EY i lider grupy zarządzania innowacjami w EY.

Cenny polski specjalista

Choć na globalnym rynku inwestycji Europa zmaga się z silną konkurencją ze strony innych regionów świata, takich jak Chiny, Brazylia czy Afryka, potencjał Polski oceniany jest przez międzynarodowych ekspertów nadal bardzo wysoko. Głównym parametrem inwestowania w naszym kraju jest przede wszystkim stabilność i jakość kadr, a dobrze wykształceni polscy ekonomiści, inżynierowie i informatycy są cenionymi i poszukiwanymi pracownikami przez firmy zarówno z Europy, jak też Ameryki Północnej i Azji.

Nie tylko odznaczają się poszukiwanymi na międzynarodowych rynkach kwalifikacjami, ale również biegle posługują się językami obcymi. Ponadto, coraz więcej młodych Polaków podejmuje studia techniczne, a to sprzyja potrzebom inwestorów.

– Zagraniczne koncerny, chcąc wykorzystać potencjał polskich kadr do rozwoju własnych biznesów, coraz chętniej otwierają w Polsce nowe inwestycje, w tym centra usług wspólnych, które obsługują znajdujące się na całym świecie podmioty należące do danej grupy kapitałowej. Inwestorów do naszego kraju przyciągają również relatywnie niskie koszty pracy – twierdzi Anna Kowalczyk, menedżer w Relyon Recruitment & IT Services.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.