Integracja elektroniki nie sprzyja zatrudnieniu

- Zapowiedzi zwolnień w innych krajach mogą oznaczać wzrosty zatrudnienia w polskich oddziałach koncernów - twierdzi Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków Work Service.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Integracja elektroniki nie sprzyja zatrudnieniu

PODZIEL SIĘ


Autor: Anna Goc

25 paź 2013 6:24


Dlaczego branża, która do tej pory uchodziła za bezpieczną i perspektywiczną, stoi dziś w obliczu zwolnień? Czy zagrożony jest polski rynek pracy w branży IT? Dla portalu PulsHR komentuje Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w firmie Workservice:

"Postęp technologiczny dotyczy nie tylko życia codziennego. Automatyzacja, miniaturyzacja oraz integracja (coraz więcej urządzeń elektronicznych zintegrowanych jest w jednym) odbija się także na skali zatrudnienia firm technologicznych.

Wywołana tymi procesami konkurencja doprowadza do nagłych zamknięć dużych gałęzi przemysłu. Nowe miejsca pracy będą powstawały dopiero z nadejściem nowej technologii. Niestety, napotykamy tu problem dotyczący kompetencji: pracownicy pracujący w starych technologicznie sektorach IT nie przyswajają nowości, zaś do nowych gałęzi przemysłu poszukuje są specjalistów o najwyższych kompetencjach. Receptą na zachowanie pracy stają się: rozwój i dokształcanie.

Polski sektor IT jest mniej wrażliwy na wygaśnięcia technologii, ale dotyczą go takie same reguły jak IT w pozostałych krajach. Szansą dla nas jest to, że duże przedsiębiorstwa zakładają u nas centra rozwoju i nowych technologii. Siłą polskiego rynku pracy jest dobrze wykwalifikowany młody pracownik.

Zapowiedzi zwolnień w innych krajach mogą oznaczać wzrosty zatrudnienia w polskich oddziałach koncernów. Jest jednak warunek: musimy przyciągnąć do Polski jak najwięcej centrów rozwoju i nowych technologii. Nasza gospodarka mogłaby mieć wsparcie uczelni, ale niestety najczęściej wypadają one gorzej niż ich zagraniczne odpowiedniki. Poziom kształcenia to obecnie najsłabszy punkt naszego rynku pracy i najmniejsze wsparcie dla gospodarki i przedsiębiorstw w perspektywie następnych 15 lat."

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.