Integracja elektroniki nie sprzyja zatrudnieniu

0 0
Integracja elektroniki nie sprzyja zatrudnieniu

- Zapowiedzi zwolnień w innych krajach mogą oznaczać wzrosty zatrudnienia w polskich oddziałach koncernów - twierdzi Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków Work Service.

Dlaczego branża, która do tej pory uchodziła za bezpieczną i perspektywiczną, stoi dziś w obliczu zwolnień? Czy zagrożony jest polski rynek pracy w branży IT? Dla portalu PulsHR komentuje Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w firmie Workservice:

"Postęp technologiczny dotyczy nie tylko życia codziennego. Automatyzacja, miniaturyzacja oraz integracja (coraz więcej urządzeń elektronicznych zintegrowanych jest w jednym) odbija się także na skali zatrudnienia firm technologicznych.

Wywołana tymi procesami konkurencja doprowadza do nagłych zamknięć dużych gałęzi przemysłu. Nowe miejsca pracy będą powstawały dopiero z nadejściem nowej technologii. Niestety, napotykamy tu problem dotyczący kompetencji: pracownicy pracujący w starych technologicznie sektorach IT nie przyswajają nowości, zaś do nowych gałęzi przemysłu poszukuje są specjalistów o najwyższych kompetencjach. Receptą na zachowanie pracy stają się: rozwój i dokształcanie.

Polski sektor IT jest mniej wrażliwy na wygaśnięcia technologii, ale dotyczą go takie same reguły jak IT w pozostałych krajach. Szansą dla nas jest to, że duże przedsiębiorstwa zakładają u nas centra rozwoju i nowych technologii. Siłą polskiego rynku pracy jest dobrze wykwalifikowany młody pracownik.

Zapowiedzi zwolnień w innych krajach mogą oznaczać wzrosty zatrudnienia w polskich oddziałach koncernów. Jest jednak warunek: musimy przyciągnąć do Polski jak najwięcej centrów rozwoju i nowych technologii. Nasza gospodarka mogłaby mieć wsparcie uczelni, ale niestety najczęściej wypadają one gorzej niż ich zagraniczne odpowiedniki. Poziom kształcenia to obecnie najsłabszy punkt naszego rynku pracy i najmniejsze wsparcie dla gospodarki i przedsiębiorstw w perspektywie następnych 15 lat."

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.