Innowacyjne formy rekrutacji

Wirtualna rozmowa rekrutacyjna, oferty pracy na Facebooku i internetowy profil zawodowy. Rekrutacja przenosi się do sieci.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Innowacyjne formy rekrutacji

PODZIEL SIĘ


Autor: KK

20 lut 2013 9:38


Obecnie najwięcej potencjalnych pracowników należy do tzw. generacji Y. Jest to pokolenie, które żyje w globalnej wiosce, a więc sporą część czasu spędzają w sieci. Dlatego dotarcie do nich drogą elektroniczną wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Szukając pracowników w sieci pracodawcy coraz częściej korzystają z portali społecznościowych.

- Internet jest obecnie podstawowym medium dla pozyskiwania kadr, także stażystów - potwierdza Ewelina Bocheńska, specjalista ds. rekrutacji i HR w UPC. - Oni najszybciej znajdą ogłoszenie w Internecie, wyszukają informacji o firmie, chętnie przeczytają opinie innych na jej temat - dodaje.

Na zachodzie takie postępowanie jest już dosyć znane, w Polsce mniej. Istnieją portale biznesowe, które skupiają określonych profesjonalistów. Z portali biznesowych najczęściej korzystają agencje doradztwa personalnego, marketingu i reklamy, branży IT (wg badań ankietowych przeprowadzanych na portalu moje-ankiety.pl). Poszukiwani są zazwyczaj pracownicy na stanowiska średniego szczebla.

Użytkownikami są ludzie, którzy szukają pracy, bądź kontaktów biznesowych. Przykładowymi portalami tego typu są: GoldenLine.pl, LinkedIn.com, Profeo.pl. Kandydaci należą do wyspecjalizowanych grup, tak więc pracodawca od razu zawęża pole poszukiwań. Ogłoszenie o pracę może zostać zamieszczone w dziale „Oferty dnia" - w ten sposób zostaje wyróżnione i trafia do większej liczby zainteresowanych. Oprócz tego istnieje możliwość dodania specjalnej ramki, czy zastosowania kolorowej czcionki. Oprócz tego portale biznesowe są dodatkowo darmową bazą CV, którą pracodawcy mogą przeglądać i dokonywać szybkiej selekcji. Mają ułatwiony kontakt z kandydatami.

-Zdarza się, że specjalista HR, zamieszczając ofertę w serwisie, po dwóch dniach otrzymuje kilkaset aplikacji - przyznaje Przemysław Gacek, prezes grupy Pracuj.

W tym przypadku można skorzystać z specjalnej aplikacji, oferowanej przez portale branżowe, dzięki której usystematyzujemy  napływające CV. Kandydaci aplikują wtedy na stanowisko podając tylko te dane, które interesują pracodawcę.

Można też z góry określić jakiego rodzaju CV zostaną automatycznie odrzucone (np. bez zdjęcia).

Miejscem na szukanie przyszłych pracowników są panele dyskusyjne na portalach branżowych. Pracodawca może zapoznać się z poglądami kandydatów, dowiedzieć się jakie posiadają kompetencje, przejrzeć liczbę kontaktów biznesowych, prześledzić doświadczenie. Są to także strony, na których w jednym miejscu spotyka się grupa specjalistów określonej dziedziny.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.