Innowacyjne firmy zwiększają zatrudnienie. Pomaga outsourcing

Rozwój sektora najbardziej innowacyjnych firm napędziły przedsiębiorstwa zatrudniające do 500 pracowników. Firmy te w 2014 r. przyjęły do pracy o 5,34 proc. więcej osób niż w 2013 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Innowacyjne firmy zwiększają zatrudnienie. Pomaga outsourcing

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

26 lut 2015 13:11


W ostatnim kwartale wskaźnik wzrostu zatrudnienia wyniósł nawet 5,45 proc. – wynika z najnowszego raportu „Zatrudnienie w nowoczesnej gospodarce Q4 2014” opracowanego przez ADP Polska.

Największy skok zatrudnienia ‒ rekordowy dla całej nowoczesnej gospodarki ‒ zaobserwowano w mniejszych firmach produkcyjnych. Odnotowały one 6,24 proc. wzrost zatrudnienia w 2014 r., a w ostatnim kwartale skoczył on nawet do 6,77 proc. Cały sektor produkcji zamknął rok na poziomie 3,97 proc., a w IV kw. wzrost zatrudnienia wyniósł 4,36 proc.

Mniejszymi wahaniami, ale większą stabilizacją wykazały się z kolei firmy usługowe nowoczesnej gospodarki. W tym sektorze również lepiej poradziły sobie mniejsze podmioty, odnotowując w 2014 r. wzrost zatrudnienia na poziomie 5,12 proc. Dla porównania, duże firmy zamknęły rok z wynikiem o 1 punkt procentowy niższym (4,12 proc.).

Średnia ważona wzrostu zatrudnienia w firmach nowoczesnej gospodarki specjalizujące się w usługach wyniosła tym samym 4,43 proc. Przy czym w IV kw. wyniki we wszystkich firmach usługowych ‒ niezależnie od ich wielkości ‒ były już bardzo zbliżone i plasowały się w okolicach 5,18 proc. wzrostu zatrudnienia.

Czytaj też: Małe, ale aktywne. Innowacyjne firmy zwiększają zatrudnienie

2014 rok był zatem bardzo przychylny dla całego sektora nowoczesnej gospodarki. Najbardziej innowacyjne firmy w Polsce zamknęły ten rok z wynikiem 4,27 proc. wzrostu zatrudnienia. Z kolei, w IV kw. utworzono aż o 4,91 proc. więcej miejsc pracy w porównaniu do analogicznego okresu 2013 r. ‒ wynik ten był zatem zbliżony do ubiegłorocznych prognoz ekspertów ADP Polska.

Ostatni rok był również czasem pozytywnych zmian na całym rynku. Ogół polskich przedsiębiorstw badanych przez Główny Urząd Statystyczny zarejestrował 0,93 proc. wzrost zatrudnienia w IV kw., przy czym średnia dla całego roku wyniosła +0,65 proc., co stanowi istotną poprawę i dobry prognostyk wobec ujemnych wartości z 2013 r. Średnia stopa bezrobocia za cały rok wyniosła co prawda ponad 12 proc., ale pod koniec roku istotnie spadała, a najniższą wartość 11,3 proc. osiągnęła w październiku.

Jak wynika z porównania danych ADP Polska i GUS, firmy nowoczesnej gospodarki nadal utrzymują wyższą dynamikę zatrudnienia niż ogół polskich przedsiębiorstw. Rynek coraz szybciej goni jednak liderów. Eksperci są zgodni, że tak imponujący rozwój nowoczesnej gospodarki jest wynikiem m.in. rosnącego znaczenia outsourcingu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.