Informatyków już nie ma?

Programista, architekt, analityk, administrator sieci – specjalizacja w IT w ostatnich latach pogłębiła się i obecnie mamy do czynienia z nowymi i zupełnie odmiennymi od siebie zawodami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Informatyków już nie ma?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

9 sie 2015 10:44


Pojęcie informatyk na rynku pracy odchodzi do lamusa. Osoby zajmujące się zawodowo obszarem IT cenią sobie odrębność specjalizacji, jednak dla wielu osób spoza branży nazewnictwo stanowisk jest obce. Z kim więc współpracujemy? Jacy specjaliści są odpowiedzialni za wsparcie działalności niemalże każdego przedsiębiorstwa na świecie?

Oprogramowanie

-Programista

- Architekt

- Tester

- Analityk

Programy specjalistyczne wykorzystywane do zarządzania zasobami firmy, aplikacje mobilne czy nawet proste gry na portalach społecznościowych są wynikiem działań specjalistów z obszaru oprogramowania.

Czytaj też: Polski informatyk zarabia ponad cztery razy mniej niż jego szwajcarski kolega

- Programiści i architekci zdecydowanie należą do uprzywilejowanej grupy zawodowej, tworzącej rozwiązania IT niezbędne każdej firmie. Ciekawą drogą rozwoju dla dobrego programisty może być stanowisko „etycznego hakerai”. Osławieni w latach 90-tych włamywacze komputerowi obecnie są cenionymi pracownikami umożliwiającymi weryfikację bezpieczeństwa i niezawodności wdrażanych systemów informatycznych – twierdzi Bogumiła Pieńkowska-Falba, konsultantka HRK ICT.

Na pograniczu IT i działów biznesowych pracują analitycy IT. Osoby z wykształceniem technicznym odpowiedzialne są za sprawną komunikację i przełożenie potrzeb biznesu na język nowoczesnych technologii.

Infrastruktura

- Administrator

- Inżynier wdrożeniowy

- Analityk

Administratorzy sieci, inżynierowie wdrożeniowi odpowiedzialni są za poprawne działanie sprzętu i przystosowanie go do danego oprogramowania.

Czytaj też: W branży IT są stanowiska, które nie muszą być obsadzone przez informatyków

To jak dane rozwiązania działają w konkretnym przedsiębiorstwie jest zasługą wewnętrznych administratorów. Warto zwrócić uwagę jak olbrzymia odpowiedzialność się kryje za tym zawodem – nawet kilkuminutowa awaria systemu może dla firmy skończyć się wielomilionowymi stratami.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.