Informatyków już nie ma?

0 0
Informatyków już nie ma?
Osoby zajmujące się zawodowo obszarem IT cenią sobie odrębność specjalizacji, jednak dla wielu osób spoza branży nazewnictwo stanowisk jest obce (Fot. fotolia)

Programista, architekt, analityk, administrator sieci – specjalizacja w IT w ostatnich latach pogłębiła się i obecnie mamy do czynienia z nowymi i zupełnie odmiennymi od siebie zawodami.

Pojęcie informatyk na rynku pracy odchodzi do lamusa. Osoby zajmujące się zawodowo obszarem IT cenią sobie odrębność specjalizacji, jednak dla wielu osób spoza branży nazewnictwo stanowisk jest obce. Z kim więc współpracujemy? Jacy specjaliści są odpowiedzialni za wsparcie działalności niemalże każdego przedsiębiorstwa na świecie?

Oprogramowanie

-Programista

- Architekt

- Tester

- Analityk

Programy specjalistyczne wykorzystywane do zarządzania zasobami firmy, aplikacje mobilne czy nawet proste gry na portalach społecznościowych są wynikiem działań specjalistów z obszaru oprogramowania.

Czytaj też: Polski informatyk zarabia ponad cztery razy mniej niż jego szwajcarski kolega

- Programiści i architekci zdecydowanie należą do uprzywilejowanej grupy zawodowej, tworzącej rozwiązania IT niezbędne każdej firmie. Ciekawą drogą rozwoju dla dobrego programisty może być stanowisko „etycznego hakerai”. Osławieni w latach 90-tych włamywacze komputerowi obecnie są cenionymi pracownikami umożliwiającymi weryfikację bezpieczeństwa i niezawodności wdrażanych systemów informatycznych – twierdzi Bogumiła Pieńkowska-Falba, konsultantka HRK ICT.

Na pograniczu IT i działów biznesowych pracują analitycy IT. Osoby z wykształceniem technicznym odpowiedzialne są za sprawną komunikację i przełożenie potrzeb biznesu na język nowoczesnych technologii.

Infrastruktura

- Administrator

- Inżynier wdrożeniowy

- Analityk

Administratorzy sieci, inżynierowie wdrożeniowi odpowiedzialni są za poprawne działanie sprzętu i przystosowanie go do danego oprogramowania.

Czytaj też: W branży IT są stanowiska, które nie muszą być obsadzone przez informatyków

To jak dane rozwiązania działają w konkretnym przedsiębiorstwie jest zasługą wewnętrznych administratorów. Warto zwrócić uwagę jak olbrzymia odpowiedzialność się kryje za tym zawodem – nawet kilkuminutowa awaria systemu może dla firmy skończyć się wielomilionowymi stratami.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.