Im więcej aktywnych zawodowo po pięćdziesiątce, tym lepiej

Zatrzymanie osób starszych na rynku pracy stało się nie tylko polskim celem (Program Solidarność Pokoleń), ale i potrzebą całej Unii Europejskiej.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Im więcej aktywnych zawodowo po pięćdziesiątce, tym lepiej

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

2 gru 2014 16:36


Osoby w wieku 50+ stanowią w Polsce znaczne zasoby siły roboczej i kapitału ludzkiego, który powinien mieć swój udział w tworzeniu PKB i wzroście gospodarczym oraz zasilać budżet państwa podatkami, a NFZ - płaconymi składkami - czytamy w stanowisku przygotowanym przez Business Centre Club.

Według danych GUS w Polsce stale zwiększa się udział w rynku pracy osób z grupy 50+. Wzrasta ich aktywność zawodowa i zatrudnienie. Wskaźnik zatrudnienia w grupie 55-64 lata wynosi u nas wciąż mało, bo 41 proc. Dla porównania, w Danii - 63 proc., w Niemczech - 64 proc., a w Szwecji aż 74 proc.

Tymczasem zatrzymanie osób starszych na rynku pracy stało się nie tylko polskim celem (Program Solidarność Pokoleń), ale i potrzebą całej Unii Europejskiej.

Wynika to nie tylko z sytuacji demograficznej, ale także z korzyści, które może przynieść pracodawcy zatrudnienie osób starszych. Jednakże, jak wskazuje raport NIK, bezrobotni po ukończeniu 50 roku życia nie zawsze otrzymują skuteczną pomoc w znalezieniu trwałego zatrudnienia - uważają eksperci BCC.

Czytaj też: Eksperci rynku pracy: Seniorzy, inwestujcie w siebie

Ich zdaniem nie da się stworzyć dobrej firmy stawiając tylko na osoby młode lub tylko na starsze z doświadczeniem i dorobkiem zawodowym. Pracownicy w wieku 50+ stanowią ważne aktywa w działalności większości firm. Ujemny przyrost naturalny, emigracja młodych oraz wydłużenie wieku emerytalnego spowoduje, że na rynku pracy osób w wieku 50+ ciągle będzie przybywać.

Z badań wynika, że około 48 proc. Polaków po przejściu na emeryturę deklaruje chęć dalszej pracy. Mają świadomość zagrożeń jakie niesie ze sobą zakończenie aktywności zawodowej oraz, że świadczenia ZUS i OFE nie zabezpieczą w pełni ich potrzeb po osiągnieciu wieku emerytalnego.

Czytaj też: Przedziwna sytuacja: brakuje Polaków 50+ z kwalifikacjami do pracy. Jak to możliwe?

Późniejsze przejście na emeryturę przynosi również indywidualne korzyści zdrowotne i ekonomiczne. Jednak, tylko połowa obecnych 50-latków decyduje się na skorzystanie z dodatkowych form zabezpieczenia swojej przyszłości.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.