wnp.pl

Im więcej aktywnych zawodowo po pięćdziesiątce, tym lepiej

0 0
Im więcej aktywnych zawodowo po pięćdziesiątce, tym lepiej
fot. flickr

Zatrzymanie osób starszych na rynku pracy stało się nie tylko polskim celem (Program Solidarność Pokoleń), ale i potrzebą całej Unii Europejskiej.

Osoby w wieku 50+ stanowią w Polsce znaczne zasoby siły roboczej i kapitału ludzkiego, który powinien mieć swój udział w tworzeniu PKB i wzroście gospodarczym oraz zasilać budżet państwa podatkami, a NFZ - płaconymi składkami - czytamy w stanowisku przygotowanym przez Business Centre Club.

Według danych GUS w Polsce stale zwiększa się udział w rynku pracy osób z grupy 50+. Wzrasta ich aktywność zawodowa i zatrudnienie. Wskaźnik zatrudnienia w grupie 55-64 lata wynosi u nas wciąż mało, bo 41 proc. Dla porównania, w Danii - 63 proc., w Niemczech - 64 proc., a w Szwecji aż 74 proc.

Tymczasem zatrzymanie osób starszych na rynku pracy stało się nie tylko polskim celem (Program Solidarność Pokoleń), ale i potrzebą całej Unii Europejskiej.

Wynika to nie tylko z sytuacji demograficznej, ale także z korzyści, które może przynieść pracodawcy zatrudnienie osób starszych. Jednakże, jak wskazuje raport NIK, bezrobotni po ukończeniu 50 roku życia nie zawsze otrzymują skuteczną pomoc w znalezieniu trwałego zatrudnienia - uważają eksperci BCC.

Czytaj też: Eksperci rynku pracy: Seniorzy, inwestujcie w siebie

Ich zdaniem nie da się stworzyć dobrej firmy stawiając tylko na osoby młode lub tylko na starsze z doświadczeniem i dorobkiem zawodowym. Pracownicy w wieku 50+ stanowią ważne aktywa w działalności większości firm. Ujemny przyrost naturalny, emigracja młodych oraz wydłużenie wieku emerytalnego spowoduje, że na rynku pracy osób w wieku 50+ ciągle będzie przybywać.

Z badań wynika, że około 48 proc. Polaków po przejściu na emeryturę deklaruje chęć dalszej pracy. Mają świadomość zagrożeń jakie niesie ze sobą zakończenie aktywności zawodowej oraz, że świadczenia ZUS i OFE nie zabezpieczą w pełni ich potrzeb po osiągnieciu wieku emerytalnego.

Czytaj też: Przedziwna sytuacja: brakuje Polaków 50+ z kwalifikacjami do pracy. Jak to możliwe?

Późniejsze przejście na emeryturę przynosi również indywidualne korzyści zdrowotne i ekonomiczne. Jednak, tylko połowa obecnych 50-latków decyduje się na skorzystanie z dodatkowych form zabezpieczenia swojej przyszłości.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.