Hutnicy wrócą do stalowni. Firma najpierw ich zwolniła, teraz zmienia zdanie

Huta Częstochowa ponownie uruchomi stalownię w zakładzie. Zatrudnienie znajdzie w niej ok. 200 osób. Grupa ISD, pod którą podlega częstochowska huta, najpierw zredukowała etaty, teraz chce przywrócić część załogi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Hutnicy wrócą do stalowni. Firma najpierw ich zwolniła, teraz zmienia zdanie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 paź 2014 13:50


Opcja ponownego uruchomienia stalowni pojawiła się kilka miesięcy temu. Stalownia jest nieczynna od ponad roku. Została wyłączona z produkcji, jak tłumaczył rzecznik grupy ISD Polska, Jacek Łęski -  z przyczyn ekonomicznych - było zbyt mało zamówień i nie opłacało się produkować na miejscu w Częstochowie. Półprodukty stalowe były sprowadzane z Alczewska na Ukrainie - z zakładu, który również należy do grupy ISD.

Czytaj też: Kolejny etap restrukturyzacji zatrudnienia w ISD Huta Częstochowa

Przez kilka tygodni eksperci z Polski i Ukrainy analizowali, czy ponowne uruchomienie stalowni będzie dla częstochowskiego zakładu opłacalne.

- To było konieczne, bo ze względu na trudną sytuację na Ukrainie pojawiły się problemy z dostawami z Alczewska. Od wiosny tego roku dostawy były nieregularne, zarząd ISD Huta Częstochowa zmuszony był do szukania nowych źródeł zaopatrzenia. Najbardziej rozsądnym ekonomicznie rozwiązaniem jest ponownie uruchomienie stalowni w Częstochowie - mówi rzecznik grupy ISD. Dodaje, że problemy w Alczewsku mają "charakter transportowo-logistyczny".

Łęski poinformował, że zatrudnienie w częstochowskiej stalowni znajdzie ok. 200 osób, w tym kilkudziesięciu hutników, którzy obecnie przebywają m.in. na postojowym.

Ukraińska grupa ISD przejęła częstochowską hutę ponad osiem lat temu. Obecnie w ISD Huta Częstochowa pracuje ok. 1260 osób. W ciągu ponad roku, z powodu pogarszającej się sytuacji na rynku stali, w zakładzie zatrudniającym ok. 3050 pracowników zwolniono ponad połowę załogi. Po ogłoszeniu w maju ubiegłego roku redukcji zatrudnienia, większość osób skorzystała z programu dobrowolnych odejść.

Dla hutników, którzy stracili pracę, Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie realizuje kolejny już program aktywizacji zawodowej - "Pomoc dla hutników II".

Czytaj też: Pomoc dla hutników zwalnianych z ISD Huta Częstochowa

W ubiegłym roku w programie "Pomoc dla hutników I" pomoc uzyskało blisko 290 osób, w tym roku ma ona trafić do kolejnych 70. Przewiduje się dofinansowanie do podjęcia działalności gospodarczej dla 10 osób w wys. do 14 tys. zł oraz pracę w ramach refundowanych stanowisk pracy dla 20 osób. PUP zapewni również szkolenia dla 25 osób, 15 innych będzie mogło wziąć udział w pracach interwencyjnych. Program będzie realizowany do końca roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.