Holandia bliższa nam niż Niemcy

0 0
Holandia bliższa nam niż Niemcy

Ponadto, zdaniem Rafała Mroziewskiego problemu też nie stanowi większa odległość: -Niby graniczymy z Niemcami, jednakże dobre oferty pracy są przede wszystkim w Bawarii i Badenii-Wirtembergii, a do Monachium czy Stuttgartu jest dokładnie taka sama odległość jak do Amsterdamu.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że duża część ofert pracy z Holandii dotyczy nieskomplikowanych prac fizycznych, głównie w rolnictwie i ogrodnictwie oraz w logistyce i przy produkcji, podczas gdy w Niemczech częściej poszukuje się wysoko wykwalifikowanych fachowców.

Zapotrzebowanie na pracowników w Niemczech jest bardzo wysokie niemal we wszystkich branżach. Szacuje się, że aktualnie 35 proc. pracodawców niemieckich ma problemy ze znalezieniem odpowiednich osób.

Zdecydowanie najczęściej poszukuje się spawaczy, elektryków, operatorów CNC, monterów, hydraulików i budowlańców. Istnieją również zawody „odporne" na sezony i koniunkturę, na które jest zapotrzebowanie zawsze i to niemal bez ograniczeń. Są to pielęgniarki, lekarze, opiekunki do osób starszych, przedszkolanki a także specjaliści z zakresu IT. W tym przypadku jednak pojawia się ogromna bariera w postaci języka, którą ciężko jest przezwyciężyć.

Nawet przy rekrutacjach pracowników IT, w ponad 90 proc. przypadkach wymagana jest bardzo dobra znajomość języka niemieckiego. Tylko nieliczni pracodawcy (np. w dużych centrach programistycznych) uznają język angielski za wystarczający - mówi ekspert Agencji Pracy Mondi.
Jak pokazuje analiza Pracuj.pl, na oferty pracy z Holandii stosunkowo najczęściej aplikują mieszkańcy z woj. śląskiego oraz dolnośląskiego, choć mieszkańcy Śląska równie chętnie szukają możliwości zarobkowych w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Dolnoślązacy natomiast nieco częściej zainteresowani są ofertami z Niemiec niż z Holandii. Najmniejsze zainteresowanie pracą w kraju wiatraków i tulipanów jest wśród użytkowników z Podlasia, województwa lubuskiego, opolskiego i warmińsko-mazurskiego.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.