GUS, styczeń-maj 2016: Pracownicy są bardziej wydajni

Wydajność pracy w okresie I-V wzrosła o 2,0 proc. rdr - poinformował Główny Urząd Statystyczny
REKLAMA


Puls HR Puls HR

GUS, styczeń-maj 2016: Pracownicy są bardziej wydajni

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

23 cze 2016 12:50


Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-maj wzrosła o 2,0 proc. rdr przy większym o 2,0 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 2,6 proc. - podał w czwartek GUS.

Wzrost zatrudnienia (w granicach 1,9 proc. - 3,3 proc.) notowano również w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej, transporcie i gospodarce magazynowej, przetwórstwie przemysłowym, zakwaterowaniu i gastronomii, handlu; naprawie pojazdów samochodowych oraz dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji.

Utrzymał się spadek zatrudnienia w górnictwie i wydobywaniu (o 8,2 proc.), wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 3,5 proc.), budownictwie (o 1,4 proc.) oraz obsłudze rynku nieruchomości (o 1,1 proc.).

Czytaj też: Skąd się bierze wydajność zespołu?

Spośród działów o znaczącym udziale w zatrudnieniu w maju bardziej niż przeciętnie zwiększyło się w skali roku zatrudnienie w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (wzrost o 6,0 proc.), produkcją mebli (o 5,9 proc.), produkcją wyrobów z metali (o 4,9 proc.), transportem lądowym i rurociągowym (o 4,8 proc.), produkcją pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 4,4 proc.), produkcją maszyn i urządzeń (o 3,1 proc.) oraz produkcją wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 3,0 proc.).

Spadek zatrudnienia notowano w przedsiębiorstwach zajmujących się wydobywaniem węgla kamiennego i węgla brunatnego (o 8,9 proc., wobec spadku o 13,0 proc. przed miesiącem), produkcją odzieży (o 2,9 proc.), budową budynków (o 2,2 proc.) oraz budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 2,1 proc.).

Od stycznia do maja przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5 mln 722 tys. osób i było o 2,7 proc. wyższe od obserwowanego przed rokiem - dodał GUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.