GUS podał dane za listopad. Jak wyglądają wynagrodzenia, zatrudnienie?

W przedsiębiorstwach w Polsce w listopadzie zatrudnionych było 5 mln 550,8 tys. osób, a średnie miesięczne wynagrodzenie przekroczyło 4 tys. zł brutto - podaje GUS.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

GUS podał dane za listopad. Jak wyglądają wynagrodzenia, zatrudnienie?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 gru 2014 14:53


Oznacza to, że w ujęciu rocznym zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 0,9 proc., a w ujęciu miesięcznym o 0,1 proc.

Analitycy prognozowali, że zatrudnienie w ujęciu rocznym wzrosło o 0,8 proc., a miesięcznym o 0,1 proc.

Ogółem w listopadzie przybyło ponad 6,2 tysiąca etatów. Według wyliczeń analityków to najlepszy wynik od 2007 roku.

Czytaj też: GUS: lepsze wyniki finansowe firm po trzech kwartałach 2014 r.

GUS podał także, że przeciętne wynagrodzenie brutto w listopadzie wyniosło 4 tys. 004,80 zł, co oznacza, że w ujęciu rocznym wzrosło o 2,7 proc., a w miesięcznym o 0,6 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w listopadzie rdr wzrosło o 3,6 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosło o 1,3 proc.

- Rynek pracy w listopadzie potwierdził, że stanowi solidne wsparcie dla gospodarki, nawet jeśli wzrost płac o 2,7 proc. r/r wobec 3,8 proc. w październiku można nazwać rozczarowaniem - skomentował dla ISBNews, Paweł Radwański, analityk Banku BGŻ.

- Sądzimy, że w najbliższych miesiącach średnie nominalne tempo wzrostu płac powinno się utrzymać na poziomie 3-4 proc. w ujęciu rocznym, co przy utrzymaniu deflacji (przynajmniej do połowy przyszłego roku) będzie oznaczać istotny wzrost realnej siły nabywczej wynagrodzeń. Będzie to czynnik wspierający konsumpcję prywatną w nadchodzących kwartałach - napisali w komentarzu do danych analitycy BZWBK z Grupy Santander.

Na spadek dynamiki wynagrodzeń w listopadzie zwraca też uwagę Piotr Piękoś z Zespołu Analiz i Prognoz Ekonomicznych Pekao. On również uważa, że jest to skutek spadku dynamiki płac w górnictwie z jednej strony ze względu na jej podwyższony poziom odnotowany w październiku, z drugiej zaś wskutek prawdopodobnego przesunięcia wypłat premii barbórkowych na grudzień.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.