GUS: Bezrobocie we wrześniu wyniosło 9,7 proc. Tak dobrze nie było od lat

GUS opublikował w piątek (23 października) najnowsze dane dotyczące stopy bezrobocia w Polsce, która we wrześniu wyniosła 9,7 proc. To najlepszy wynik od siedmiu lat.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

GUS: Bezrobocie we wrześniu wyniosło 9,7 proc. Tak dobrze nie było od lat

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

23 paź 2015 11:10


- Dzisiejsze dane są sporym zaskoczeniem, bo spadek bezrobocia w ciągu miesiąca wyniósł 0,2 pp. Mimo wyhamowania dynamiki spadku bezrobocia pod koniec wakacji, we wrześniu ponownie udało się ją przyspieszyć, co zaowocowało wyraźnym przekroczeniem bariery 10 proc. bezrobocia - komentuje Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Jego zdaniem ta zmiana ma zarówno wymiar ekonomiczny jak i psychologiczny. Pierwszy raz od 7 lat mamy jednocyfrowe bezrobocie, co w sposób symboliczny ugruntowuje wejście w etap rynku pracownika. Jest to możliwe dzięki temu, że polskie przedsiębiorstwa korzystają z dobrej koniunktury i wzrostu gospodarczego, a to w głównej mierze przekłada się na poprawę sytuacji na rynku pracy.

- Świadczy o tym kolejny spadek bezrobocia rejestrowanego oraz rekordowe 126 tysięcy ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej zgłoszonych do urzędów pracy, a wszystko to dzieje się w okresie wygasania prac sezonowych - ocenia Tomasz Hanczarek.

Dane GUS

Bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy w końcu września 2015 r. stanowili 9,7 proc. cywilnej ludności aktywnej zawodowo (w sierpniu 2015 r. - 9,9 proc.; we wrześniu 2014 r. - 11,5 proc.).

W końcu omawianego miesiąca urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 97 tys. osób (przed miesiącem 97,9 tys.; przed rokiem 86,5 tys.).

Zdecydowana większość bezrobotnych to ci, którzy wcześniej pracowali. W końcu września 2015 r. było ich 1,28 mln (tj. 83,4 proc. wszystkich zarejestrowanych), wobec 1,31 mln (83,9 proc.) w sierpniu 2015 r. i 1,49 mln (81,8 proc.) we wrześniu 2014 r. W tej grupie 83,5 tys. osób, tj. 6,5 proc. utraciło pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

W ogólnej liczbie bezrobotnych 86,6 proc. nie miało prawa do zasiłku (86,2 proc. przed miesiącem; przed rokiem - 87,4 proc.). 44,2 proc. z nich mieszka na wsi. Z danych na koniec września br. wynika, że 208 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 25,2 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 4,6 tys. osób.

Trwała tendencja

Tak dobre dane dotyczące bezrobocia, nie pozostają bez komentarza w mediach społecznościowych, szczególnie na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi. Takiego tweeta opublikował np. minister pracy, Władysław Kosiniak-Kamysz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.