GUS, bezrobocie w czerwcu: 8,8 proc. wobec 9,1 w maju

0 0
GUS, bezrobocie w czerwcu: 8,8 proc. wobec 9,1 w maju
Najniższe bezrobocie GUS odnotował w czerwcu w Wielkopolsce. (fot. flickr.com, licencja: CC BY-NC 2.0)

• Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w Polsce w czerwcu wyniosła 8,8 proc. wobec 9,1 proc. w maju.
• Najniższe bezrobocie odnotowano w Wielkopolsce.
• Według danych GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 392,5 tys. osób, w maju było to 1 456,9 tys. osób

Najwyższe bezrobocie odnotowano w czerwcu w województwie warmińsko-mazurskim. Wyniosło ono 14,3 proc. W województwie tym wciąż 72,3 tys.osób jest zarejestrowanych jako bezrobotni. Na drugim miejscu, jeśli chodzi o największe bezrobocie, znajduje się województwo kujawsko-pomorskie - 12,2 proc. i 98,9 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. Na trzecim miejscu jest województwo podkarpackie - 11,7 proc. (108 tys. zarejestrowanych bezrobotnych).

Czytaj też: Ukrainiec coraz milej widziany w polskiej firmie

Bezrobocie powyżej 10 proc. dotyczy również następujących województw: świętokrzyskiego - 11,3 proc. i 59,6 tys. zarejestrowanych bezrobotnych, zachodniopomorskiego z bezrobociem na poziomie 11,2 proc. (oraz 66,7 tys. zarejestrowanych bezrobotnych), podlaskiego - 10,8 proc. (50,3 tys. zarejestrowanych bezrobotnych) oraz lubelskiego - 10,4 proc. (95,8 tys. zarejestrowanych bezrobotnych).

Bezrobocie na poziomie 9,3 proc. odnotowano w dwóch województwach: łódzkim (99 tys. zarejestrowanych bezrobotnych) oraz opolskim (32,8 zarejestrowanych bezrobotnych). W województwie lubuskim bezrobocie sięga 9 proc. (33,4 tys. zarejestrowanych osób w urzędach pracy).

Natomiast w pierwszej piątce są: województwo dolnośląskie (90,7 tys. zarejestrowanych bezrobotnych), mazowieckie (202 tys. zarejestrowanych bezrobotnych) i pomorskie (66,9 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy) z bezrobociem na poziomie 7,8 proc.

W województwie śląskim bezrobocie wynosi 7,2 proc. (130,7 tys. zarejestrowanych bezrobotnych). Zdecydowanie najniższa stopa bezrobocia jest w województwie wielkopolskim - 5,4 proc. (81,9 tys. zarejestrowanych bezrobotnych).

- Okres wakacyjny tradycyjnie sprzyja poprawie wyników bezrobocia i napędza rynek pracy. Jednak następujący w Polsce spadek liczby osób bez zatrudnienia trwa zbyt długo, aby tłumaczyć go jedynie czynnikami sezonowymi. Za regularnie zmniejszającą się stopę bezrobocia odpowiada przede wszystkim wzrost koniunktury gospodarczej, o którym świadczą rosnące poziomy zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw i wzrost produkcji przemysłowej o 6 proc. rok do roku. Dlatego należy oczekiwać, że przez kolejne 3-4 miesiące będziemy nadal świadkami malejącej stopy bezrobocia - komentuje Krzysztof Inglot z Work Service.

Długoterminowe utrzymanie tych trendów będzie oznaczało systematyczne odchodzenie od granicy 1,5 mln osób pozostających bez pracy i zbliżanie się do modelu bezrobocia naturalnego - dodał.

Jak poinformował GUS, w czerwcu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 146 tys. ofert pracy - to o 15,6 proc. więcej niż przed miesiącem i o 21,7 proc. więcej niż w czerwcu 2015 r. Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w czerwcu 4 tys. 252,19 zł i było o 5,3 proc. wyższe niż przed rokiem.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.