wnp.pl

Grupa Lotos, konkurs na prezesa: Miliony kandydatów w rekrutacji na stanowisko

0 0
Grupa Lotos, konkurs na prezesa: Miliony kandydatów w rekrutacji na stanowisko
- Dobór kadr świadczy też o poziomie właściciela - podkreśla Janusz Wiśniewsk (fot.mat.pras./wnp.pl)

• Wymogi na stanowisko prezesa i wiceprezesów Grupy Lotos są bardzo niskie.
• Formalnie aplikować może zatem większość absolwentów wyższych uczelni.
• - Konkursy na stanowiska zarządcze w spółkach państwowych były i są fikcją - uważa wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Zaskakująco niskie wymogi formalne dla kandydatów w postępowaniu kwalifikacyjnym na stanowisko prezesa i trzech wiceprezesów Grupy Lotos - sprowadzają się w zasadzie do wyższego wykształcenia i pięcioletniego stażu pracy na dowolnym stanowisku.

Formalnie aplikować na stanowisko szefa jednej z największych polskich firm może zatem zdecydowana większość absolwentów wyższych uczelni.

Pozostałe warunki formalne dla kandydatów uwzględniają korzystanie z pełni praw publicznych, posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, brak wszczętych i toczących się postępowań karnych lub karno-skarbowych oraz złożenie ministrowi skarbu państwa oświadczenia lustracyjnego lub informacji o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego (w przypadku kandydatów urodzonych przed 1 sierpnia 1972 roku).

Dopiero wśród „dodatkowych atutów” wymienione są wykształcenie wyższe prawnicze, ekonomiczne, techniczne lub z obszaru zarządzania, przynajmniej trzyletni staż pracy na stanowiskach kierowniczych, a także biegła znajomość języka angielskiego, co i tak nie stanowi specjalnie wyśrubowanych wymagań dla kandydatów na szefa drugiego największego koncernu naftowego w Polsce.

- Konkursy na stanowiska zarządcze w spółkach państwowych były i są fikcją. Zapewne wszystkie poprzednie konkursy w Lotosie też nie odbiegały od tej zasady, ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego, gdzie dobór członków zarządu do nowo określonych obszarów kompetencji był mocno kontrowersyjny - uważa Janusz Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, były wiceprezes Orlenu.

Według niego poziom jakości kadr zarządzających jest poważnym problemem polskich spółek i dotyczy też prywatnych firm, gdzie niektórzy polscy oligarchowie zatrudniają byłych polityków i urzędników państwowych.

- Warto chyba określić granicę przyzwoitości, aby kompetencjami i umiejętnościami wybieranych zarządów nie ośmieszać firm i ludzi w nich pracujących. Poza tym dobór kadr świadczy też o poziomie właściciela - podkreśla Janusz Wiśniewski. - Wymóg biegłej znajomości angielskiego w profilu kompetencyjnym kandydatów do zarządzania Lotosem może oznaczać, że obowiązują tu dalej zasady wolnej amerykanki, ale jest szansą dla tysięcy absolwentów filologii, którym coraz trudniej znaleźć pracę - ironizuje.

Przypomnijmy, że po odwołaniu ze stanowiska wieloletniego prezesa Lotosu Pawła Olechnowicza, a także wiceprezesów Marka Sokołowskiego i Zbigniewa Paszkowicza, rada nadzorcza gdańskiego koncernu ogłosiła wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska prezes zarządu, wiceprezesa ds. operacyjnych, wiceprezesa ds. strategii i rozwoju oraz wiceprezesa ds. korporacyjnych.

Cały artykuł czytaj tutaj

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.