Górnicy, zatrudnienie: Ponad 24 tys. osób straciło pracę w kopalniach przez cięcia kosztów i zmniejszenie produkcji węgla

0 0
Górnicy, zatrudnienie: Ponad 24 tys. osób straciło pracę w kopalniach przez cięcia kosztów i zmniejszenie produkcji węgla
W ciągu ostatnich lat nie było w górnictwie ani spektakularnych zwolnień grupowych, ani głośnego zamykania kopalń. Wszystko odbywało się stopniowo i stosunkowo bezboleśnie (fot.PTWP)

• Zatrudnienie w sektorze węgla kamiennego w ciągu pięciu lat spadło o niemal 24,5 tys. osób.
• Na koniec kwietnia br. liczba zatrudnionych w tej branży spadła poniżej 90 tys. osób.
• Wszystko odbywa się jednak bez spektakularnych zwolnień grupowych, ani głośnego zamykania kopalń.

Z danych Ministerstwa Energii wynika, że na koniec 2010 r. w sektorze węgla kamiennego pracowało 114 089 osób. Wzrost zatrudnienia odnotowano jeszcze tylko na koniec 2011 r., gdy w branży było 114 235 etatów, jednak od tego czasu liczba ludzi w kopalniach węgla kamiennego systematycznie spada. Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu wyliczył, że na koniec kwietnia tego roku było ich 89,6 tys. Przypomnijmy, że jeszcze kilkanaście lat temu w kopalniach węgla kamiennego pracowało niemal 400 tys. osób.

Czytaj też: Związkowcy PGNiG piszą list do prezesa: "Czym różnią się nasi ludzie od górników?"

Mniejsze zatrudnienie to efekt coraz silniejszego zaciskania pasa i cięcia kosztów, ale też mniejszej produkcji węgla kamiennego, która obecnie kształtuje się na poziomie ok. 70 mln ton rocznie. Zważywszy na to, że koszty pracownicze (w tym koszty wynagrodzeń) w kopalniach węgla kamiennego to wciąż ok. 50 proc. wszystkich kosztów stałych, kopalnie przy mocno spadających cenach węgla (w ciągu 3 lat spadły z ok. 100 do poniżej 50 dolarów za tonę) muszą szukać oszczędności – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Co ciekawe, w ciągu ostatnich lat nie było w górnictwie ani spektakularnych zwolnień grupowych, ani głośnego zamykania kopalń. Wszystko odbywało się stopniowo i stosunkowo bezboleśnie - podaje DGP.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.