Głuchoniewidomi, praca: Zaledwie niewielki procent osób głuchoniewidomych pracuje

0 0
Głuchoniewidomi, praca: Zaledwie niewielki procent osób głuchoniewidomych pracuje
Większość osób głuchoniewidomych to seniorzy, jednak wzrasta liczba dzieci z wrodzoną głuchoślepotą (fot.rynekzdrowia.pl/archiwum)

• Osób głuchoniewidomych jest w Polsce ok. 5-7 tys.
• Jedynie 20 proc. osób głuchoniewidomych w wieku produkcyjnym pracuje - wynika z raportu Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym.
• Większość z nich ma wykształcenie gimnazjalne.

U osoby pełnosprawnej wzrok dostarcza ok. 80 proc., a słuch - ok. 10 proc. informacji o świecie. Osoby głuchoniewidome mają ograniczony dostęp do informacji i możliwości komunikowania się. Mogą żyć normalnie, ale potrzebują pomocy - przekonuje Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym.

W środę (15 czerwca) Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym (TPG) przedstawiło raport na temat sytuacji swoich podopiecznych.

Osób głuchoniewidomych jest w Polsce ok. 5-7 tys. Są dotknięte jednoczesnym upośledzeniem wzroku i słuchu. Większość z nich ma zachowane resztki tych zmysłów. Wiele z nich, zwłaszcza w przypadku wrodzonej głuchoślepoty, ma również inne schorzenia lub niepełnosprawności. Wśród dzieci dotkniętych głuchoślepotą ok. 90 proc. ma inne deficyty zdrowotne.

Większość osób głuchoniewidomych to seniorzy (70 proc.), jednak wzrasta liczba dzieci z wrodzoną głuchoślepotą, co - paradoksalnie - jest efektem postępu medycyny - kiedyś noworodki z licznymi wadami wrodzonymi nie miały szans na przeżycie, obecnie są ratowane i dorastają z tym, a nierzadko również z innymi schorzeniami.

Według raportu jedynie 20 proc. osób głuchoniewidomych w wieku produkcyjnym pracuje; większość z nich (60 proc.) ma wykształcenie gimnazjalne. Jest to problem, na który TPG zwraca szczególną uwagę.

Podczas konferencji prasowej Małgorzata Książek z TPG mówiła, że podstawowe trudności osób głuchoniewidomych to dostęp do informacji, porozumiewanie się i poruszanie się. Podkreśliła, że to, w jaki sposób funkcjonują w społeczeństwie, na ile są samodzielni, w dużej mierze zależy od ich otoczenia, m.in. rodziny, ale także instytucji zajmujących się wspieraniem osób z niepełnosprawnościami.

TPG zwraca uwagę, że wiedza na temat głuchoślepoty jest niewielka, co skutkuje np. trudnościami w czasie wizyt w urzędach czy u lekarza. Książek podkreślała, że także specjaliści pomagający osobom głuchoniewidomym muszą mieć odpowiednie kompetencje, np. znać alfabet Lorma (porozumiewanie się za pomocą dotykania dłoni), co nie jest często spotykaną umiejętnością.

Dlatego TPG zbiera pieniądze, które umożliwić mają wspieranie osób głuchoniewidomych w różnorodny, dostoswany do ich potrzeb sposób. Zbiórka prowadzona jest pod hasłem "Nie widzę problemu, nie słyszę sprzeciwu"; można się do niej włączyć za pośrednictwem strony www.niewidzenieslysze.pl. Akcję promuje filmik opowiadający o działaniach TPG zatytułowany "Nie widzę, nie słyszę, latam!".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.