Gdzie znajduje się czarna dziura bezrobocia w Polsce?

Obecnie stopa bezrobocia w Polsce wynosi 11,3 proc. Sprawdźcie, które powiaty mogą pochwalić się najmniejszą stopą bezrobocia, a które są czarną dziurą bezrobocia w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gdzie znajduje się czarna dziura bezrobocia w Polsce?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

25 lis 2014 13:13


"Dziennik Gazeta Prawna" stworzył zestawienie powiatów, w których najłatwiej znaleźć pracę i tych, gdzie o nią najtrudniej. Okazuje się, że najniższym poziomem bezrobocia może się pochwalić Wielkopolska, w której rekordy bije Poznań - stopa bezrobocia na koniec września tego roku wynosiła według GUS zaledwie 3,4 proc. W mieście nie brakuje ani inwestorów, ani rąk do pracy.

Czytaj też: Sadowski: bezrobocie w Polsce jest zjawiskiem sztucznym

Jeśli chodzi o powiaty to najniższą stopę bezrobocia nie tylko w Wielkopolsce, ale również w całej Polsce odnotował powiat kępiński (3,7 proc.). Na drugim miejscu znalazł się powiat poznański (3,8 proc.). Najsłabiej w województwie radzą sobie powiaty: wągrowiecki (16,6 proc.) i koniński (17 proc.).

Nie jest zaskoczeniem, że w Małopolsce (stopa bezrobocia 9,8 proc.) króluje Kraków (5,3 proc.) i powiat krakowski (8,1 proc.). Nie można tego z kolei powiedzieć o powiecie limanowski, gdzie stopa bezrobocia wynosi aż 16,2 proc. i dąbrowskim - 17,1 proc.

Czytaj też: Raj w Polsce? Bezrobocie spada, a wynagrodzenia rosną

Taki sam poziom bezrobocia jak w województwie małopolskim odnotowano na Śląsku. W tym regionie najbardziej wyróżnia się powiat bieruńsko-lędzicki (4,6 proc.) - to najmniejszy pod względem powierzchni i liczby ludności powiat w woj. śląskim. Pokonał nawet Katowice, gdzie stopa bezrobocia wynosi 4,9 proc. Na końcu rankingu znalazł się powiat częstochowski (18,4 proc.) i miasto Bytom (19,3 proc.).

Jeśli chodzi o województwo mazowieckie to pierwsze miejsce zajęła Warszawa (4,5 proc.). Nieźle radzi sobie także powiat warszawski zachodni (5,9 proc.), grójecki (6,8 proc.) i grodziski (7 proc.). Ci ciekawe, to właśnie na Mazowszu znajduje się jedyny powiat, które stopa bezrobocia przekroczyła 30 proc. Mowa o Szydłowcu (35,3 proc.), który nie bez powodu jest nazywany czarną dziurą bezrobocia.

Na piątym miejscu w zestawieniu znalazło się województwo dolnośląskie (10.9 proc.). W tym regionie na prowadzenie wysuwa się powiat wrocławski (4,6 proc.), który pokonał nawet Wrocław (4,8 proc.). Najgorzej radzą sobie powiaty: złotoryjski i wałbrzyski. Bezrobocie wynosi w nich po 24,9 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.