Gdzie znajduje się czarna dziura bezrobocia w Polsce?

0 0
Gdzie znajduje się czarna dziura bezrobocia w Polsce?
Fot. pixabay

Obecnie stopa bezrobocia w Polsce wynosi 11,3 proc. Sprawdźcie, które powiaty mogą pochwalić się najmniejszą stopą bezrobocia, a które są czarną dziurą bezrobocia w Polsce.

"Dziennik Gazeta Prawna" stworzył zestawienie powiatów, w których najłatwiej znaleźć pracę i tych, gdzie o nią najtrudniej. Okazuje się, że najniższym poziomem bezrobocia może się pochwalić Wielkopolska, w której rekordy bije Poznań - stopa bezrobocia na koniec września tego roku wynosiła według GUS zaledwie 3,4 proc. W mieście nie brakuje ani inwestorów, ani rąk do pracy.

Czytaj też: Sadowski: bezrobocie w Polsce jest zjawiskiem sztucznym

Jeśli chodzi o powiaty to najniższą stopę bezrobocia nie tylko w Wielkopolsce, ale również w całej Polsce odnotował powiat kępiński (3,7 proc.). Na drugim miejscu znalazł się powiat poznański (3,8 proc.). Najsłabiej w województwie radzą sobie powiaty: wągrowiecki (16,6 proc.) i koniński (17 proc.).

Nie jest zaskoczeniem, że w Małopolsce (stopa bezrobocia 9,8 proc.) króluje Kraków (5,3 proc.) i powiat krakowski (8,1 proc.). Nie można tego z kolei powiedzieć o powiecie limanowski, gdzie stopa bezrobocia wynosi aż 16,2 proc. i dąbrowskim - 17,1 proc.

Czytaj też: Raj w Polsce? Bezrobocie spada, a wynagrodzenia rosną

Taki sam poziom bezrobocia jak w województwie małopolskim odnotowano na Śląsku. W tym regionie najbardziej wyróżnia się powiat bieruńsko-lędzicki (4,6 proc.) - to najmniejszy pod względem powierzchni i liczby ludności powiat w woj. śląskim. Pokonał nawet Katowice, gdzie stopa bezrobocia wynosi 4,9 proc. Na końcu rankingu znalazł się powiat częstochowski (18,4 proc.) i miasto Bytom (19,3 proc.).

Jeśli chodzi o województwo mazowieckie to pierwsze miejsce zajęła Warszawa (4,5 proc.). Nieźle radzi sobie także powiat warszawski zachodni (5,9 proc.), grójecki (6,8 proc.) i grodziski (7 proc.). Ci ciekawe, to właśnie na Mazowszu znajduje się jedyny powiat, które stopa bezrobocia przekroczyła 30 proc. Mowa o Szydłowcu (35,3 proc.), który nie bez powodu jest nazywany czarną dziurą bezrobocia.

Na piątym miejscu w zestawieniu znalazło się województwo dolnośląskie (10.9 proc.). W tym regionie na prowadzenie wysuwa się powiat wrocławski (4,6 proc.), który pokonał nawet Wrocław (4,8 proc.). Najgorzej radzą sobie powiaty: złotoryjski i wałbrzyski. Bezrobocie wynosi w nich po 24,9 proc.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.