Gdzie najłatwiej o pracę i podwyżki? Zobaczcie

Dane z „Regionalnego Barometru Rynku Pracy” przygotowanego przez Work Service pokazują, że wraz z dobrą koniunkturą na rynku pracy zmieniają się też realia w poszczególnych regionach kraju.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gdzie najłatwiej o pracę i podwyżki? Zobaczcie

PODZIEL SIĘ


Autor: AW

12 wrz 2017 11:48


• Najmniej pewni o swoją pracę nadal są mieszkańcy wschodniej części Polski, ale jednocześnie ponad 55 proc. spodziewa się tam podniesienia poziomu wynagrodzenia – to wynik lepszy niż w centrum kraju.

• Najwięcej rekrutacji zapowiadają przedsiębiorcy w Małopolsce oraz na Śląsku i w tych województwach co ósma firma planuje podwyżki.

• Największe trudności z pozyskaniem pracowników występują na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, do czego przyznaje się ponad 70 proc. pracodawców.

Bezrobocie w skali całego kraju utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie, choć nadal są miejsca w kraju, gdzie jest dwucyfrowe. Obecnie już w tylko w 2 z 16 województw mamy do czynienia z taką sytuacją (w warmińsko-mazurskim 12 proc i w kujawsko-pomorskim 10,4 proc.). Co ciekawe w ostatnich miesiącach najbardziej poprawia się sytuacja we wschodnich województwach, gdzie stopa bezrobocia wyraźnie spada.

Z niedawno opublikowanego raportu GUS wynika z kolei, że są regiony wewnętrznie bardzo zróżnicowane pod względem stopy bezrobocia jak np. Mazowsze. O ile w Warszawie bezrobocie pod koniec czerwca było na poziomie 2,5 procent, to w powiecie szydłowieckim sięgało niemal 26 proc.

Czytaj też: Stopa bezrobocia: maleją różnice między województwami oraz powiatami
Nastroje na rynku pracy mieszkańców regionów

Gdzie się boją o swoja pracę?

Z najnowszych badań Work Service wynika, że obecnie najpewniej na rynku pracy czują się mieszkańcy południowo-zachodniej Polski – tam tylko 6 proc. boi się utraty pracy. Nadal najbardziej utraty miejsca zatrudniania obawiają się mieszkańcy wschodniej części kraju – 15,6 proc. czyli niewiele więcej niż w centrum, gdzie odsetek wynosi 14,2 proc.


Podwyżki remedium na problemy rekrutacyjne

Jak komentuje Maciej Witucki, prezes Work Service.  gdybyśmy popatrzyli tylko na obawy o zatrudnienie to nadal regiony wschodnie odstają od reszty kraju, jednak gdy przeanalizujemy już presję płacową to okazuje się, że we wschodniej części kraju jest naprawdę wysoka.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Henryk 2017-09-14 11:12:15

Rejony są źle wyznaczone, połączenie województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, daję średnią tak jak średnia z połączonej Afryki z Europą