Gdzie i jakich specjalistów poszukiwano w sierpniu najczęściej?

0 0
Gdzie i jakich specjalistów poszukiwano w sierpniu najczęściej?
W województwie śląskim poszukiwano przede wszystkim specjalistów handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz inżynierów, Fot. shutterstock

W sierpniu 2015 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 35 033 oferty pracy. Najwięcej ofert pracy napłynęło z branż handel i sprzedaż, bankowość, finanse, ubezpieczenia oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie.

Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu spadła do 10 proc. To najniższy wynik od 2008 roku. Dane portalu Pracuj.pl potwierdzają utrzymującą się wzrostową dynamikę rynku pracy, jednocześnie wskazując na branże o największym zapotrzebowaniu na pracowników oraz najbardziej poszukiwanych specjalistów.

Kluczowe branże

W sierpniu 2015 r. najwięcej ofert na Pracuj.pl pochodziło z branż handel i sprzedaż – było to 7229 ofert, co stanowiło 20 proc. wszystkich opublikowanych w sierpniu ogłoszeń. Na drugim miejscu uplasowała się branża bankowość, finanse, ubezpieczenia; z niej pochodziło 5130 ofert pracy.

Pozycję branż o dużym zapotrzebowaniu na pracowników utrzymują także telekomunikacja i zaawansowane technologie (2873 ofert), przemysł ciężki (2830 ofert) oraz budownictwo i nieruchomości, przemysł lekki, transport i logistyka.

Czytaj też: W tych branżach pracownicy mogą liczyć na największą liczbę ofert pracy i najwyższe wynagrodzenia

Największe wzrosty liczby publikowanych ofert pracy, porównując rok do roku, zanotowano z takich branż jak budownictwo i nieruchomości – wzrost o 28 proc., przemysł lekki -  wzrost o 14 proc. oraz handel i sprzedaż - wzrost o 13 proc.

Znaczący wzrost (18 proc.) odnotowano także w branży transport i logistyka. Sytuacja ta wynika, m.in. ze spadających cen paliw oraz ożywienia gospodarczego, które przekłada się na większy wolumen przewożonych towarów.

Jakich specjalistów poszukiwano w sierpniu?

Podczas ostatniego miesiąca wakacji najwięcej ogłoszeń na Pracuj.pl pojawiło się dla specjalistów ds. handlu i sprzedaży – 12 996 ofert (wzrost liczby ogłoszeń o 11 proc. rok do roku). Kolejną grupą poszukiwanych ekspertów byli specjaliści ds. obsługi klienta (wzrost zapotrzebowania o 24 proc. rok do roku).

Znaczący wzrost zapotrzebowania nastąpił także na specjalistów IT. W sierpniu 2015 r. pracodawcy skierowali do nich o 15 proc. więcej ogłoszeń niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
W sierpniu wiele ogłoszeń skierowano także specjalistów ds. finansów (15 proc. ogólnej liczby ogłoszeń). Liczba ogłoszeń dedykowana tym ekspertom wzrosła o 4 proc. w ujęciu rok do roku.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.