Gdzie i jakich specjalistów poszukiwano w sierpniu najczęściej?

W sierpniu 2015 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 35 033 oferty pracy. Najwięcej ofert pracy napłynęło z branż handel i sprzedaż, bankowość, finanse, ubezpieczenia oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gdzie i jakich specjalistów poszukiwano w sierpniu najczęściej?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

9 wrz 2015 20:07


Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu spadła do 10 proc. To najniższy wynik od 2008 roku. Dane portalu Pracuj.pl potwierdzają utrzymującą się wzrostową dynamikę rynku pracy, jednocześnie wskazując na branże o największym zapotrzebowaniu na pracowników oraz najbardziej poszukiwanych specjalistów.

Kluczowe branże

W sierpniu 2015 r. najwięcej ofert na Pracuj.pl pochodziło z branż handel i sprzedaż – było to 7229 ofert, co stanowiło 20 proc. wszystkich opublikowanych w sierpniu ogłoszeń. Na drugim miejscu uplasowała się branża bankowość, finanse, ubezpieczenia; z niej pochodziło 5130 ofert pracy.

Pozycję branż o dużym zapotrzebowaniu na pracowników utrzymują także telekomunikacja i zaawansowane technologie (2873 ofert), przemysł ciężki (2830 ofert) oraz budownictwo i nieruchomości, przemysł lekki, transport i logistyka.

Czytaj też: W tych branżach pracownicy mogą liczyć na największą liczbę ofert pracy i najwyższe wynagrodzenia

Największe wzrosty liczby publikowanych ofert pracy, porównując rok do roku, zanotowano z takich branż jak budownictwo i nieruchomości – wzrost o 28 proc., przemysł lekki -  wzrost o 14 proc. oraz handel i sprzedaż - wzrost o 13 proc.

Znaczący wzrost (18 proc.) odnotowano także w branży transport i logistyka. Sytuacja ta wynika, m.in. ze spadających cen paliw oraz ożywienia gospodarczego, które przekłada się na większy wolumen przewożonych towarów.

Jakich specjalistów poszukiwano w sierpniu?

Podczas ostatniego miesiąca wakacji najwięcej ogłoszeń na Pracuj.pl pojawiło się dla specjalistów ds. handlu i sprzedaży – 12 996 ofert (wzrost liczby ogłoszeń o 11 proc. rok do roku). Kolejną grupą poszukiwanych ekspertów byli specjaliści ds. obsługi klienta (wzrost zapotrzebowania o 24 proc. rok do roku).

Znaczący wzrost zapotrzebowania nastąpił także na specjalistów IT. W sierpniu 2015 r. pracodawcy skierowali do nich o 15 proc. więcej ogłoszeń niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
W sierpniu wiele ogłoszeń skierowano także specjalistów ds. finansów (15 proc. ogólnej liczby ogłoszeń). Liczba ogłoszeń dedykowana tym ekspertom wzrosła o 4 proc. w ujęciu rok do roku.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.