Gdańsk zatrudnił miejskiego myśliwego

0 0
Gdańsk zatrudnił miejskiego myśliwego
Utworzenie pełnoetatowego stanowiska miejskiego myśliwego, wynikało z coraz większej ilości problemów związanych z dzikimi zwierzętami. (Fot.: Youtube)

• Gdańsk zatrudnił na pełny etat "miejskiego myśliwego".
• Do jego zadań należy głównie odławianie i wywożenie z terenu miasta niepożądanych dzikich zwierząt.

W ubiegłym roku w Gdańsku odłowiono ponad 50 dzików, drugie tyle uśpiono po tym, jak zostały poszkodowane w wypadkach. Jak poinformował Michał Piotrowski z biura prasowego gdańskiego magistratu, funkcję pełnoetatowego "miejskiego myśliwego" pełni od początku roku wyznaczony pracownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (WBiZK).

Wcześniej kwestiami związanymi z dziką zwierzyną pojawiającą się na terenie Gdańska zajmował się wspólnie WBiZK oraz specjalny Eko-Patrol Straży Miejskiej. Zadania te były podzielone pomiędzy różne osoby i prowadzone w mniejszym wymiarze godzin.

Dyrektor WBiZK Tadeusz Bukontt powiedział, że utworzenie pełnoetatowego stanowiska miejskiego myśliwego, wynikało z coraz większej ilości problemów związanych z dzikimi zwierzętami.

- Gdańsk położony jest blisko terenów leśnych, ma ich też sporo na swoim obszarze, a w dodatku miasto rozrasta się: powstają nowe osiedla - często w miejscach, które są zamieszkane przez zwierzęta, głównie dziki - wyjaśnił Bukontt.

Dodał, że pozbycie się dzików z miasta nie jest prostym zadaniem i nie ułatwiają go mieszkańcy często niewłaściwie zabezpieczający przydomowe śmietniki, których zawartość stanowi doskonałe źródło pokarmu dla dzikich zwierząt.

Bukontt wyjaśnił, że w miejscach, gdzie notorycznie pojawiają się dziki, ustawiane są odłownie, a złapane do nich zwierzęta wywożone są - w uzgodnieniu z m.in. leśnictwami, poza miasto. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy konieczny jest odstrzał. Jak zaznaczył Bukontt, takie działania podejmowane są jednak bardzo rzadko i wykonywane po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń.

Dodał, że pozbycie się dzików z miasta nie jest prostym zadaniem. (Fot.: Flickr, Tambako The Jaguar, CC2.0)
Dodał, że pozbycie się dzików z miasta nie jest prostym zadaniem. (Fot.: Flickr, Tambako The Jaguar, CC2.0)

Obok ewentualnych odstrzałów i odłowów, które wymagają codziennego sprawdzania klatek, miejski myśliwy ma zajmować się także prewencją. Częścią tych działań będą spotkania z mieszkańcami, działkowcami czy zarządami spółdzielni, w czasie których specjalista będzie udzielać rad dotyczących skutecznych sposobów zabezpieczenia działek czy śmietników przed dzikimi zwierzętami.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.