Fryzjer do Szwecji, elektryk do Niemiec, a psycholog do Finlandii

0 0
Fryzjer do Szwecji, elektryk do Niemiec, a psycholog do Finlandii

Prawie tysiąc ofert pracy z kraju oraz z Niemiec, Szwecji, Holandii i Finlandii zaprezentowano w środę w Radomiu podczas Europejskich Targów Pracy i Informacji. Imprezę zorganizowano w tym mieście po raz pierwszy ze względu na wysokie, bo aż 24-proc. bezrobocie.

Osoby szukające pracy mogły zapoznać się z ofertami prezentowanymi przez kilkunastu wystawców; byli wśród nich zarówno pracodawcy, jak i agencje zatrudnienia. W sumie zaprezentowano ponad 800 miejsc pracy za granicą i ponad 150 - w kraju.

Poszukiwani byli pracownicy m.in. branży budowlanej, spożywczej, meblarskiej, sektora metalowego, transportu i rolnictwa. Pracodawcy z Niemiec szukali budowlańców, tokarzy, elektryków i spawaczy, a firmy ze Szwecji - grafików komputerowych, fryzjerów i piekarza pizzy. Oferty pracy z Holandii dotyczyły m.in. pracowników produkcji w zakładzie mięsnym, inżynierów, spawaczy i pielęgniarek. Do pracy w Finlandii poszukiwano m.in. psychologów, handlowców, kucharzy, fizjoterapeutów, lekarzy i pielęgniarek.

Zainteresowanie targami było bardzo duże. Jak powiedział szef Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu Józef Bakuła, do tej pory tego typu imprezy o charakterze międzynarodowym odbywały się na ogół w Warszawie. Jak zaznaczył - wielu radomian jechało specjalnie w tym celu do stolicy, dlatego w tym roku Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie wspólnie z radomskim pośredniakiem postanowił zorganizować targi w Radomiu.

Organizatorzy wzięli też pod uwagę duże bezrobocie od lat utrzymujące się w regionie radomskim; w samym mieście Radomiu stopa bezrobocia wynosi blisko 24 proc., w powiecie radomskim ponad 31 proc.

Oprócz firm poszukujących pracowników, swoje stoiska miały również organizacje pozarządowe i stowarzyszenia związane z rynkiem pracy. Na stoisku Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie prezentowano oferty dostępne w sieci Eures, czyli około 500 miejsc pracy w krajach UE.

Bezrobotni mogli też otrzymać informacje na temat warunków życia i pracy w krajach, których oferty były prezentowane na targach. "Przekazujemy wiadomości dotyczące zapotrzebowania na konkretne zawody na danym rynku pracy. Informujemy o obowiązującym w danym państwie prawie pracy, systemie ubezpieczeń społecznych, systemie podatkowym, ochronie zdrowia itp." - powiedziała doradca Eures w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie Katarzyna Kawka - Kopeć.

Bezrobotni chwalili targi, bo ich zdaniem tego typu imprezy w mieście, w którym jest wysokie bezrobocie, powinny odbywać się częściej. Wiele osób odchodziło jednak z kwitkiem.

"Dla mnie barierą nie do pokonania jest znajomość języka angielskiego. Jest ona wymagana w większości ofert zagranicznych" - ubolewała bezrobotna radomianka. Innym osobom brakowało bardziej różnorodnych ofert pracy w kraju. "Niestety, osoby z humanistycznym wykształceniem nie mają tutaj czego szukać" - skomentował historyk, który od kilku lat nie może znaleźć pracy w swoim zawodzie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.