Francuzi uciekają z kraju

Francuzi coraz częściej decydują się na emigrację. W Londynie mieszka ich aż 300-400 tys. Jednak nie tylko Wielka Brytania stała się celem wyjazdów francuskich obywateli.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Francuzi uciekają z kraju

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

4 gru 2014 10:53


- Coraz więcej osób wybiera też kraje Europy Wschodniej, np. Polskę. Popularne są Chiny, Australia i Bliski Wschód - mówi " Gazecie Wyborczej" Hélene Charveriat ze Zrzeszenia Francuzów za Granicą (UFE).

Czytaj też: Francuskie firmy w Polsce planują zwiększyć inwestycje

Z danych Ministerstwa Spraw zagranicznych wynika, że ok. 1,6 mln obywateli Francji przebywa za granicą. Według UFE może być ich nawet 2 mln - nie każdy rejestruje się w konsulacie. Zaskakująca jest dynamika wzrostu liczy Francuzów opuszczających ojczyznę. W ciągu ostatniej dekady emigrantów przybywało o 3-4 proc. rocznie (60-80 tys.).

Zgodnie z badaniami Deloitte aż 27 proc. absolwentów szkół wyższych zamierza szukać pracy za granicą. Na wyjazd decydują się także emeryci. Najczęściej ich celem jest Portugalia, Maroko i Tunezja, gdzie płacą niższe podatki.

Czytaj też: Koniec 35-godzinnego tygodnia pracy we Francji?

Podatki to także zmora bogatych. François Hollande wprowadził 75-proc. daninę dla najzamożniejszych. Francuzi boją się, że w przyszłym roku mogą znów pójść w górę. Czy można to zmienić? Choć premier Manuel Valls czy minister kultury i komunikacji Fleur Pellerin chcą pomóc biznesmenom i młodym, to jednak niewielu wierzy, że im się uda.

- Młodzi politycy, jak Valls, którzy chcą reform, są więźniami radykalnej lewicowej większości. W dodatku połowa obywateli jest uzależniona od państwowych pensji, pracuje w sektorze publicznym lub dostaje świadczenia od państwa. Im nie zależy na tym, by coś zmieniać. Francja potrzebuje nowej rewolucji - ocenia na łamach „GW” Jean-Philippe Delsol, adwokat, członek think tanku IREF i autor książki "Dlaczego zamierzam wyjechać z Francji"

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.