Francuzi uciekają z kraju

0 0
Francuzi uciekają z kraju
Fot. pixabay

Francuzi coraz częściej decydują się na emigrację. W Londynie mieszka ich aż 300-400 tys. Jednak nie tylko Wielka Brytania stała się celem wyjazdów francuskich obywateli.

- Coraz więcej osób wybiera też kraje Europy Wschodniej, np. Polskę. Popularne są Chiny, Australia i Bliski Wschód - mówi " Gazecie Wyborczej" Hélene Charveriat ze Zrzeszenia Francuzów za Granicą (UFE).

Czytaj też: Francuskie firmy w Polsce planują zwiększyć inwestycje

Z danych Ministerstwa Spraw zagranicznych wynika, że ok. 1,6 mln obywateli Francji przebywa za granicą. Według UFE może być ich nawet 2 mln - nie każdy rejestruje się w konsulacie. Zaskakująca jest dynamika wzrostu liczy Francuzów opuszczających ojczyznę. W ciągu ostatniej dekady emigrantów przybywało o 3-4 proc. rocznie (60-80 tys.).

Zgodnie z badaniami Deloitte aż 27 proc. absolwentów szkół wyższych zamierza szukać pracy za granicą. Na wyjazd decydują się także emeryci. Najczęściej ich celem jest Portugalia, Maroko i Tunezja, gdzie płacą niższe podatki.

Czytaj też: Koniec 35-godzinnego tygodnia pracy we Francji?

Podatki to także zmora bogatych. François Hollande wprowadził 75-proc. daninę dla najzamożniejszych. Francuzi boją się, że w przyszłym roku mogą znów pójść w górę. Czy można to zmienić? Choć premier Manuel Valls czy minister kultury i komunikacji Fleur Pellerin chcą pomóc biznesmenom i młodym, to jednak niewielu wierzy, że im się uda.

- Młodzi politycy, jak Valls, którzy chcą reform, są więźniami radykalnej lewicowej większości. W dodatku połowa obywateli jest uzależniona od państwowych pensji, pracuje w sektorze publicznym lub dostaje świadczenia od państwa. Im nie zależy na tym, by coś zmieniać. Francja potrzebuje nowej rewolucji - ocenia na łamach „GW” Jean-Philippe Delsol, adwokat, członek think tanku IREF i autor książki "Dlaczego zamierzam wyjechać z Francji"

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.