Firmy znów szukają pracowników

0 0

Na rynku pracy jest nieco lepiej niż przed kwartałem. Również w ujęciu rocznym widać, że firmy mają do zaoferowania więcej miejsc pracy.

W I kwartale tego roku firmy opublikowały w serwisie Pracuj.pl ponad 98 tys. ofert zatrudnienia, czyli o blisko 19 proc. więcej niż w IV kwartale 2014 i o 9 proc. więcej niż przed rokiem. Zdaniem Przemysława Gacka, prezesa Grupy Pracuj, zgodnie z oczekiwaniami sytuacja na rynku pracy stabilizuje się. - Optymistyczne dane dotyczące produkcji, pokazujące nie chwilową poprawę a stały trend, nie pozostawiają wątpliwości, że generalnie jest lepiej - ocenia.

Branża logistyczna przyśpieszyła

Widoczną oznaką tego, że gospodarka ma się lepiej, a firmy mają więcej zamówień jest to, że największy przyrost liczby ofert pracy, w ujęciu rocznym, odnotowano w branży transport i logistyka (o 38 proc.). Poprawiła się też nieco sytuacja w sektorze budowlanym, gdzie ofert zatrudnienia było o 8 proc. więcej, ale do sytuacji sprzed dwóch lat, kiedy propozycji pracy było ponad 7,5 tys. jeszcze daleko.

Marazm na branżowym rynku pracy mogły natomiast odczuć osoby szukające pracy w marketingu, mediach i reklamie. Mimo tego, że ofert było nieco więcej niż przed trzema miesiącami, to w tym sektorze nadal jest trudno znaleźć pracę, bo w porównaniu do sytuacji sprzed roku było ich o 20 proc. mniej. Niezmiennie najczęściej pracowników szukał handel - w sumie aż jedna czwarta wszystkich ofert pochodziła z tego sektora, sporo ofert dostępnych było również sektorze finansowym (blisko 16 tys.) oraz w telekomunikacji i zaawansowanych technologiach (prawie 9 tys.).

Potrzebni od zaraz do obsługi klienta, działów HR i produkcji

Potwierdzeniem tezy, że firmy dostały nieco wiatru w żagle jest również to, że kwartał do kwartału najbardziej wzrosło zapotrzebowanie na pracowników działów produkcji - propozycji zatrudnienia dla tych osób było o 20 proc. więcej. Również patrząc na dane w ujęciu rocznym można stwierdzić, że firmy muszą mieć więcej zleceń, bo potrzebują o wiele więcej osób do pracy niż na początku 2013 roku.

Rok do roku najwięcej ofert pracy przybyło w działach obsługi klienta i w departamentach HR. W pierwszym przypadku taka sytuacja nie jest jednak zaskoczeniem ze względu na dużą rotację w tym obszarze. O poprawie sytuacji na rynku pracy dobitnie natomiast świadczy stale rosnące zapotrzebowanie na pracowników działów HR, gdzie odnotowano wzrost liczby ofert o jedną trzecią.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.