Firmy znów szukają pracowników

Na rynku pracy jest nieco lepiej niż przed kwartałem. Również w ujęciu rocznym widać, że firmy mają do zaoferowania więcej miejsc pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy znów szukają pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

8 kwi 2014 13:09


W I kwartale tego roku firmy opublikowały w serwisie Pracuj.pl ponad 98 tys. ofert zatrudnienia, czyli o blisko 19 proc. więcej niż w IV kwartale 2014 i o 9 proc. więcej niż przed rokiem. Zdaniem Przemysława Gacka, prezesa Grupy Pracuj, zgodnie z oczekiwaniami sytuacja na rynku pracy stabilizuje się. - Optymistyczne dane dotyczące produkcji, pokazujące nie chwilową poprawę a stały trend, nie pozostawiają wątpliwości, że generalnie jest lepiej - ocenia.

Branża logistyczna przyśpieszyła

Widoczną oznaką tego, że gospodarka ma się lepiej, a firmy mają więcej zamówień jest to, że największy przyrost liczby ofert pracy, w ujęciu rocznym, odnotowano w branży transport i logistyka (o 38 proc.). Poprawiła się też nieco sytuacja w sektorze budowlanym, gdzie ofert zatrudnienia było o 8 proc. więcej, ale do sytuacji sprzed dwóch lat, kiedy propozycji pracy było ponad 7,5 tys. jeszcze daleko.

Marazm na branżowym rynku pracy mogły natomiast odczuć osoby szukające pracy w marketingu, mediach i reklamie. Mimo tego, że ofert było nieco więcej niż przed trzema miesiącami, to w tym sektorze nadal jest trudno znaleźć pracę, bo w porównaniu do sytuacji sprzed roku było ich o 20 proc. mniej. Niezmiennie najczęściej pracowników szukał handel - w sumie aż jedna czwarta wszystkich ofert pochodziła z tego sektora, sporo ofert dostępnych było również sektorze finansowym (blisko 16 tys.) oraz w telekomunikacji i zaawansowanych technologiach (prawie 9 tys.).

Potrzebni od zaraz do obsługi klienta, działów HR i produkcji

Potwierdzeniem tezy, że firmy dostały nieco wiatru w żagle jest również to, że kwartał do kwartału najbardziej wzrosło zapotrzebowanie na pracowników działów produkcji - propozycji zatrudnienia dla tych osób było o 20 proc. więcej. Również patrząc na dane w ujęciu rocznym można stwierdzić, że firmy muszą mieć więcej zleceń, bo potrzebują o wiele więcej osób do pracy niż na początku 2013 roku.

Rok do roku najwięcej ofert pracy przybyło w działach obsługi klienta i w departamentach HR. W pierwszym przypadku taka sytuacja nie jest jednak zaskoczeniem ze względu na dużą rotację w tym obszarze. O poprawie sytuacji na rynku pracy dobitnie natomiast świadczy stale rosnące zapotrzebowanie na pracowników działów HR, gdzie odnotowano wzrost liczby ofert o jedną trzecią.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.