Firmy z Dolnego Śląska dostaną pieniądze na refundację zatrudnienia młodych osób

0 0
Firmy z Dolnego Śląska dostaną pieniądze na refundację zatrudnienia młodych osób
Na refundację zatrudnienia bezrobotnych do 30. roku życia Dolny Śląsk otrzyma w sumie do 2018 r. 187 mln zł. (fot. pixabay)

• Na Dolnym Śląsku w 2016 r. na refundację przeznaczono 46,4 mln zł z Funduszu Pracy.
• Za zatrudnienie młodej osoby bezrobotnej pracodawcy mogą otrzymać refundację rocznej wypłaty dla niej oraz zwrotu opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne.
• Szacuje się, że dzięki refundacjom powstanie około 7 tys. nowych miejsc pracy

Rzecznik Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy Stefan Augustyn poinformował, że osób bez pracy do 30. roku życia jest obecnie w regionie 23,7 tys. spośród 99,9 tys. wszystkich bezrobotnych i stanowią one jedną z największych grup tuż po długotrwale bezrobotnych oraz bezrobotnych, którzy mają więcej niż 50 lat.

Augustyn dodał, że w 2016 r. na refundację zatrudnienia młodych bezrobotnych przeznaczono 46,4 mln zł i podzielono te pieniądze pomiędzy poszczególne powiatowe urzędy pracy. Najwięcej otrzyma zagrożony największym bezrobociem podregion wałbrzyski 14,4 mln zł, z czego dotknięty strukturalnym bezrobociem powiat kłodzki ma prawie 5 mln zł na ten cel. Pozostałe podregiony otrzymają: wrocławski 12,8 mln zł, jeleniogórski 10,5 mln zł, legnicko-głogowski 8,6 mln zł.

„Przy podziale środków brano pod uwagę kilka kryteriów, m.in. liczbę zarejestrowanych osób bezrobotnych do 30. roku życia, stopę i strukturę bezrobocia w danym powiecie. O refundację dolnośląscy pracodawcy mogą się już starać w powiatowych urzędach pracy” - powiedział Augustyn.

Jak wyjaśnił, zgodnie z nowymi przepisami wynikającymi z nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia pracodawca, który zatrudni bezrobotnego do 30. roku życia przez 12 miesięcy otrzyma comiesięczny zwrot wynagrodzenia i składki na ubezpieczenie społeczne - do wysokość najniższego wynagrodzenia, które wynosi 1850 zł wraz z pochodnymi, ale maksymalnie do ok. 2,2 tys. zł.

„Przez kolejnych 12 miesięcy będzie miał obowiązek zatrudnienia tej osoby, ale już ze swoich środków. Będzie mógł jednak korzystać z innych form wsparcia, np. Krajowego Funduszu Szkoleniowego” - dodał rzecznik.

Jak podkreśliła dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy Ewa Grzebieniak, na refundację zatrudnienia bezrobotnych do 30. roku życia Dolny Śląsk otrzyma w sumie do 2018 r. 187 mln zł.

„Szacujemy, że dzięki temu powstanie około 7 tys. nowych miejsc pracy. To oznacza, że w ciągu trzech najbliższych lat niemal co trzeci młody Dolnoślązak, który dziś jest zarejestrowany w urzędzie pracy, może znaleźć zatrudnienie” – dodała dyrektor.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.