Firmy z Dolnego Śląska dostaną pieniądze na refundację zatrudnienia młodych osób

• Na Dolnym Śląsku w 2016 r. na refundację przeznaczono 46,4 mln zł z Funduszu Pracy.
• Za zatrudnienie młodej osoby bezrobotnej pracodawcy mogą otrzymać refundację rocznej wypłaty dla niej oraz zwrotu opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne.
• Szacuje się, że dzięki refundacjom powstanie około 7 tys. nowych miejsc pracy
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy z Dolnego Śląska dostaną pieniądze na refundację zatrudnienia młodych osób

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 sty 2016 16:01


Rzecznik Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy Stefan Augustyn poinformował, że osób bez pracy do 30. roku życia jest obecnie w regionie 23,7 tys. spośród 99,9 tys. wszystkich bezrobotnych i stanowią one jedną z największych grup tuż po długotrwale bezrobotnych oraz bezrobotnych, którzy mają więcej niż 50 lat.

Augustyn dodał, że w 2016 r. na refundację zatrudnienia młodych bezrobotnych przeznaczono 46,4 mln zł i podzielono te pieniądze pomiędzy poszczególne powiatowe urzędy pracy. Najwięcej otrzyma zagrożony największym bezrobociem podregion wałbrzyski 14,4 mln zł, z czego dotknięty strukturalnym bezrobociem powiat kłodzki ma prawie 5 mln zł na ten cel. Pozostałe podregiony otrzymają: wrocławski 12,8 mln zł, jeleniogórski 10,5 mln zł, legnicko-głogowski 8,6 mln zł.

„Przy podziale środków brano pod uwagę kilka kryteriów, m.in. liczbę zarejestrowanych osób bezrobotnych do 30. roku życia, stopę i strukturę bezrobocia w danym powiecie. O refundację dolnośląscy pracodawcy mogą się już starać w powiatowych urzędach pracy” - powiedział Augustyn.

Jak wyjaśnił, zgodnie z nowymi przepisami wynikającymi z nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia pracodawca, który zatrudni bezrobotnego do 30. roku życia przez 12 miesięcy otrzyma comiesięczny zwrot wynagrodzenia i składki na ubezpieczenie społeczne - do wysokość najniższego wynagrodzenia, które wynosi 1850 zł wraz z pochodnymi, ale maksymalnie do ok. 2,2 tys. zł.

„Przez kolejnych 12 miesięcy będzie miał obowiązek zatrudnienia tej osoby, ale już ze swoich środków. Będzie mógł jednak korzystać z innych form wsparcia, np. Krajowego Funduszu Szkoleniowego” - dodał rzecznik.

Jak podkreśliła dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy Ewa Grzebieniak, na refundację zatrudnienia bezrobotnych do 30. roku życia Dolny Śląsk otrzyma w sumie do 2018 r. 187 mln zł.

„Szacujemy, że dzięki temu powstanie około 7 tys. nowych miejsc pracy. To oznacza, że w ciągu trzech najbliższych lat niemal co trzeci młody Dolnoślązak, który dziś jest zarejestrowany w urzędzie pracy, może znaleźć zatrudnienie” – dodała dyrektor.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.