Firmy walczą o pracowników z wykształceniem technicznym. Jak można ich przyciągnąć?

• Na krajowym rynku pracy brakuje specjalistów z wykształceniem technicznym, m.in. spawaczy, elektryków czy hydraulików.
• Powodem niedoboru fachowców jest poszukiwanie zatrudnienia u naszych zachodnich sąsiadów oraz coraz mniejsze zainteresowanie tego typu zawodami.
• W walce o tych najlepszych, firmy budowlane coraz częściej sięgają po benefity pozapłacowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy walczą o pracowników z wykształceniem technicznym. Jak można ich przyciągnąć?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

14 cze 2016 9:29


Migracja na Zachód oraz niedopasowany system kształcenia zawodowego od lat skutkują niedoborem wykwalifikowanych specjalistów w branży budowlanej. Pracownicy produkcyjni są obecnie na pierwszym miejscu w Polsce wśród zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem talentów. Kluczowa dla przyciągnięcia najlepszych fachowców na rynku okazuje się nie tylko płaca, ale też stabilność zatrudnienia niezależnie od sezonu budowlanego.

Wśród osób wybierających szkołę policealną wciąż widoczne jest małe zainteresowanie pracą o charakterze produkcyjnym. Między innymi dlatego obserwuje się wzrost zaangażowania firm z branży budowlanej we współpracę ze szkołami zawodowymi i technikami.

Czytaj też: Tych pracowników najbardziej potrzeba

– Aby pozyskać wykwalifikowanych pracowników, również na podstawowe stanowiska, ważna jest dla nas współpraca z lokalnymi ośrodkami, które kształcą specjalistów o pożądanym przez nas profilu zawodowym – mówi Katarzyna Skorupka-Podziewska, dyrektor ds. zarządzania zasobami ludzkimi w Skanska. 

– Obecnie prowadzimy taką współpracę z wybranymi ośrodkami w Polsce, umożliwiając ich uczniom odbywanie praktyk zawodowych na naszych budowach czy oferując zatrudnienie. Widzimy też, że liczba uczniów z roku na rok maleje, dlatego współpraca ze szkołami ponadgimnazjalnymi będzie dla nas coraz bardziej istotna – dodaje Katarzyna Skorupka-Podziewska.

Pracodawcy wiedzą, że aby pozyskać i zatrzymać pracownika w firmie, muszą zaoferować mu coś więcej niż tylko konkurencyjne wynagrodzenie. Pozapłacowe benefity dotyczą dziś już nie tylko pracowników na wysokich stanowiskach. W firmach budowlanych na dodatkowe świadczenia mogą liczyć także pracownicy produkcyjni.

Zatrzymać pracownika

Według raportu EBTS przygotowanego przez MetLif, dla 21 proc. Polaków benefity pozapłacowe są istotnym powodem pozostania w firmie, a 39 proc. odchodzących uważa, że lepszy pakiet skłoniłby ich do pozostania na stanowisku. Wszystko wskazuje na to, że czasy gdy cenione na rynku pracy były firmy oferujące wysokie wynagrodzenie, ale zaniedbujące rozwój pracowników i dbałość o poziom usług, są już za nami.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.