wnp.pl

Firmy okołogórnicze z ogromnymi kłopotami. Już zwalniają ludzi

0 0
Firmy okołogórnicze z ogromnymi kłopotami. Już zwalniają ludzi

Małe i średnie firmy górniczego zaplecza tną zatrudnienie i koszty. Dla średnich firm pewnym ratunkiem staje się przebranżowienie i ekspansja na rynkach zagranicznych. Małe firmy w większości na takie działania szans nie mają.

Małe i średnie przedsiębiorstwa z zaplecza górniczego obecnie mogą jedynie cieszyć się z tego, że w większości przetrwały 2014 rok. Przedłużająca się dekoniunktura w górnictwie węgla kamiennego sprawia jednak, że gwałtownie muszą ograniczać koszty, co w końcu może skutkować także ograniczeniem zdolności produkcyjnych.

Czytaj też: Kompania Węglowa zmieniła zdanie. Wypłaci górnikom deputaty

- Musieliśmy zrezygnować z pracowników, którzy byli u nas zatrudnieni w charakterze pracy tymczasowej - opowiada Andrzej Wojtyła, prezes firmy Elektrometal z Cieszyna, która oferuje szeroki wachlarz produktów i usług dla górnictwa.

- To jest już co najmniej drugi rok bardzo złej kondycji górnictwa węgla kamiennego na Śląsku - ocenia Piotra Kańtoch, wiceprezes grupy Powen-Wafapomp SA z siedzibą w Zabrzu, specjalizującej się w produkcji pomp przemysłowych. - Co robimy? Po prostu ograniczamy działalność przez redukcję zatrudnienia. 

W ciągu ostatnich dwóch lat zatrudnienie w firmie zmalało z 650 do 550 osób. Choć na redukcję miały wpływ także inne czynniki, jak choćby automatyzacja procesów produkcyjnych i zmiana technologii, to zdaniem Piotra Kańtocha wpływ słabej kondycji górnictwa był tu bardzo istotny. 

Jak na razie jednak Powen-Wafapomp udaje się w dużej mierze rekompensować spadek zamówień w górnictwie coraz większym zaangażowaniem w przemyśle energetycznym i petrochemicznym. 

- Staramy się utrzymywać cały czas mniej więcej ten sam poziom sprzedaży. Udział górnictwa jednak wyraźnie zmalał. O ile 2-3 lata temu 40 proc. naszej sprzedaży szło do tej branży, to teraz jest to już tylko 20 proc. - wylicza Piotr Kańtoch. 

Czytaj też: Jaki powinien być nowy prezes Kompanii Węglowej?

Poza rozbudową działalności w innych branżach, Powen-Wafapomp stara się również zwiększać swoją obecność na rynkach zagranicznych. Nie jest to jednak łatwe zadanie. 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.