Firmy nie mogą znaleźć pracowników. Rośnie też presja płacowa

• Jak wynika z badania "Barometr Rynku Pracy" Work Service, co trzecia firma w Polsce miała w ostatnich miesiącach problem ze znalezieniem pracowników.
• Trzech na czterech pracodawców obawia się, że nie będzie w stanie utrzymać obecnej kadry.
• Co więcej, 68 proc. firm czuje presję płacową ze strony pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy nie mogą znaleźć pracowników. Rośnie też presja płacowa

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

19 kwi 2016 11:56


– Bardzo dobra koniunktura gospodarcza, którą potwierdzają liczne wskaźniki makroekonomiczne, to również wzmożone zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę. A z tą pracodawcy mają ostatnio coraz więcej problemów. Już co trzecia firma miała trudności z pozyskaniem pracowników, głównie niższego szczebla. To rodzi zagrożenie, że nie będzie rąk do pracy, aby wykonać zlecenia. To duży problem, z którym pracodawcy będą musieli sobie poradzić – mówi Maciej Witucki, prezes Work Service.

Czytaj też naszą rozmowę z Maciejem Wituckim: Ludzi trzeba szukać w promieniu 150 km

– Zwłaszcza, że obok problemów ze znalezieniem odpowiedniej kadry, pracodawcy coraz częściej boją się, że będą od nich odchodzić najbardziej wartościowi pracownicy. A to, jak wynika z naszego badania, jest jak najbardziej realne zagrożenie, bo już co piąty zatrudniony otrzymał w ciągu ostatniego roku, co najmniej jedną ofertę pracy – dodaje Maciej Witucki.

Czytaj też: Rotacja pracowników w Polsce najwyższa w Europie

Najgorzej z kadrą niższego szczebla

Jak wynika z badania Work Service, 33,9 proc. pracodawców w ostatnich miesiącach miała trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Największy problem występował w zakresie zapotrzebowania na kadrę niższego (15,2 proc.) oraz średniego szczebla (11,4 proc.).

Natomiast 4 proc. pracodawców miało trudności ze znalezieniem kadry zarządzającej. Co istotne, częściej problemy z rekrutacją miały średnie i duże firmy – odpowiednio 45 i 46 proc. w porównaniu do 30 proc. małych przedsiębiorstw. Natomiast w ujęciu branżowym, to firmy zajmujące się produkcją zgłaszają największe zapotrzebowanie na pracowników, głównie niższego szczebla. Sektor publiczny jako jedyny miał problem z kadrą zarządzającą.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kubasiewicz.pl 2016-04-20 21:45:57

To fakt pracowników jest bardzo trudno znaleźć, zwłaszcza, że ludzie bardzo niefrasobliwie podchodzą do samej pracy. Trochę na zasadzie dziś ta praca jutro inna.. aaa i minimum 5 tyś musi człowiek zarabiać...