www.portalsamorzadowy.pl

Firmy działające w inkubatorach przedsiębiorczości zatrudniają niecałe 2 tys. pracowników

0 0
Firmy działające w inkubatorach przedsiębiorczości zatrudniają niecałe 2 tys. pracowników
Wśród badanych ośrodków są dwa, w których na etatach pracuje 30 i 34 osoby. /Fot. inkubator-gdynia.pl

Według badań lokatorzy inkubatorów przedsiębiorczości zatrudniali łącznie 1773 osób, czyli 6 osób na firmę. Przy tym same inkubatory zatrudniały 120 pracowników - merytorycznych i administracyjnych.

Według stanu na koniec 2013 r. w przeliczeniu na pełny czas pracy w inkubatorach przedsiębiorczości zatrudnionych łącznie było 120 osób. Średnio w badanych inkubatorach pracowało 9 osób (w 2011 średnia zatrudnienia wynosiła 2 osoby), w tym 5 merytorycznych i 4 personelu administracyjno-technicznego.

W zatrudnieniu pracowników w inkubatorach nie ma żadnej prawidłowości. Wśród badanych ośrodków są dwa, w których na etatach pracuje 30 i 34 osoby, a ich powierzchnia użytkowa wynosi odpowiednio 881 mkw. i 9782 mkw.

Z drugiej strony inkubatory o powierzchni blisko 5 tys. mkw. obsługiwane są przez 1 do 3 pracowników etatowych. Średnia liczba pracowników zaangażowanych w realizację zadań merytorycznych na rzecz ośrodka w oparciu o umowy cywilno prawne wynosiła 8,9 osoby (łącznie w badanych inkubatorach było ich 80).

Jednocześnie w 57 proc. badanych inkubatorów usługi są świadczone lokatorom wyłącznie przy wykorzystaniu własnych pracowników.

Na jeden inkubator wypada średnio 22 lokatorów. Łącznie firmy działające w badanych ośrodkach zatrudniały 1773 pracowników, średnio na jedną inkubatorową firmę przypadało 6 pracujących osób.

Najwięcej w małym miastach

Większość inkubatorów jest zlokalizowana w mniejszych ośrodkach miejskich w pasie południowej Polski. Najmniej jest ich w aglomeracjach powyżej 800 tys. mieszkańców.

Najwięcej inkubatorów przedsiębiorczości działa w woj. śląskim (10) i w małopolskim (5), najmniej – w mazowieckim (1). Jedynym województwem, w którym nie ma żadnego inkubatora, jest podlaskie – wynika z najnowszego raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Ośrodki innowacji w Polsce”.

Inkubatory przedsiębiorczości w głównej mierze prowadzą stowarzyszenia i fundacje – 50 proc. W dalszej kolejności są spółki kapitałowe i jednostki budżetowe. Najmniej jest inkubatorów prowadzonych przez spółki z o.o.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.