Firmy działające w inkubatorach przedsiębiorczości zatrudniają niecałe 2 tys. pracowników

Według badań lokatorzy inkubatorów przedsiębiorczości zatrudniali łącznie 1773 osób, czyli 6 osób na firmę. Przy tym same inkubatory zatrudniały 120 pracowników - merytorycznych i administracyjnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy działające w inkubatorach przedsiębiorczości zatrudniają niecałe 2 tys. pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

21 paź 2015 11:21


Według stanu na koniec 2013 r. w przeliczeniu na pełny czas pracy w inkubatorach przedsiębiorczości zatrudnionych łącznie było 120 osób. Średnio w badanych inkubatorach pracowało 9 osób (w 2011 średnia zatrudnienia wynosiła 2 osoby), w tym 5 merytorycznych i 4 personelu administracyjno-technicznego.

W zatrudnieniu pracowników w inkubatorach nie ma żadnej prawidłowości. Wśród badanych ośrodków są dwa, w których na etatach pracuje 30 i 34 osoby, a ich powierzchnia użytkowa wynosi odpowiednio 881 mkw. i 9782 mkw.

Z drugiej strony inkubatory o powierzchni blisko 5 tys. mkw. obsługiwane są przez 1 do 3 pracowników etatowych. Średnia liczba pracowników zaangażowanych w realizację zadań merytorycznych na rzecz ośrodka w oparciu o umowy cywilno prawne wynosiła 8,9 osoby (łącznie w badanych inkubatorach było ich 80).

Jednocześnie w 57 proc. badanych inkubatorów usługi są świadczone lokatorom wyłącznie przy wykorzystaniu własnych pracowników.

Na jeden inkubator wypada średnio 22 lokatorów. Łącznie firmy działające w badanych ośrodkach zatrudniały 1773 pracowników, średnio na jedną inkubatorową firmę przypadało 6 pracujących osób.

Najwięcej w małym miastach

Większość inkubatorów jest zlokalizowana w mniejszych ośrodkach miejskich w pasie południowej Polski. Najmniej jest ich w aglomeracjach powyżej 800 tys. mieszkańców.

Najwięcej inkubatorów przedsiębiorczości działa w woj. śląskim (10) i w małopolskim (5), najmniej – w mazowieckim (1). Jedynym województwem, w którym nie ma żadnego inkubatora, jest podlaskie – wynika z najnowszego raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Ośrodki innowacji w Polsce”.

Inkubatory przedsiębiorczości w głównej mierze prowadzą stowarzyszenia i fundacje – 50 proc. W dalszej kolejności są spółki kapitałowe i jednostki budżetowe. Najmniej jest inkubatorów prowadzonych przez spółki z o.o.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.