Firmy chcą zatrudniać. W jakich branżach poszukiwani są pracownicy?

• W III kwartale 2016 roku utrzyma się tendencja wzrostu zatrudnienia.
• Dodatnia prognoza dla Polski odnotowywana jest 13. kwartał z rzędu.
• Spośród 750 przebadanych w Polsce pracodawców, 18 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia.
• 5 proc. zamierza redukować etaty.
• 70 proc nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy chcą zatrudniać. W jakich branżach poszukiwani są pracownicy?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

14 cze 2016 10:46


Pracodawcy w Polsce są zauważalnie optymistyczni. W III kwartale 2016 r. zwiększenie całkowitego zatrudnienia planuje 18 proc. przebadanych firm, 5 proc. przewiduje redukcję etatów, a 70 proc. deklaruje brak zmian personalnych. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski przed korektą sezonową osiąga +13 proc. Po uwzględnieniu korekty sezonowej prognoza netto zatrudnienia dla Polski wynosi +9 proc. W porównaniu do poprzedniego kwartału wynik pozostaje na zbliżonej pozycji, natomiast w ujęciu rocznym wzrasta o 4 pkt. proc. Dodatnia prognoza dla naszego kraju odnotowywana jest 13. kwartał z rzędu - wynika z raportu "Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia" firmy Manpower.

Czytaj też: Pracodawcy chcą zatrudniać, ale nie mają kogo

Optymistycznemu trendowi sprzyja nie tylko dobra koniunktura gospodarcza, ale również okres około wakacyjny, który wiąże się ze wzrostem popytu na prace sezonowe.

Prognoza jest dodatnia dla wszystkich sześciu badanych regionów Polski.

- Oznacza to, że w większości kraju przeważa optymizm pracodawców co do planów zwiększania liczby etatów w nadchodzącym kwartale. Najwyższą notę uzyskano w oparciu o deklaracje pracodawców z regionu południowo-zachodniego, dla którego odnotowano wynik +13 proc. Zauważalny optymizm panuje również w centrum, na wschodzie, +10 proc. dla obu, a także na północy, +9 proc. Umiarkowany optymizm odnotowano na południu oraz północnym zachodzie, odpowiednio +8 proc. i +6 proc. - podaje Manpower.

Zestawienie perspektyw zatrudnienia w kolejnych kwartałach w poszczególnych badaniach w procentach (źródło.Manpower) Zestawienie perspektyw zatrudnienia w kolejnych kwartałach w poszczególnych badaniach w procentach (źródło.Manpower)

Jak wynika z danych Manpower, najlepszej sytuacji w nadchodzących miesiącach mogą spodziewać się przedsiębiorcy i pracownicy z sektora produkcji przemysłowej.

- Prognoza jest optymistyczna dla przedsiębiorstw wszystkich wielkości. Najbardziej pozytywne wyniki odnotowano wśród respondentów z dużych przedsiębiorstw, dla których prognoza wynosi +26 proc. Umiarkowany optymizm obserwowany jest w średnich przedsiębiorstwach, w których uzyskano prognozę na poziomie +9 proc. Najniższe wyniki odnotowano na podstawie deklaracji pracodawców z małych firm i mikroprzedsiębiorstw, gdzie wynik wyniósł +3 proc dla obu.

* Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Raport dla III kwartału 2016 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych pomiędzy 20 kwietnia a 3 maja 2016 r. W Polsce wyniki raportu ManpowerGroup publikowane są od II kwartału 2008 r. Badanie jest przeprowadzane na reprezentatywnej grupie co najmniej 750 pracodawców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

niepelnosprawny,org 2016-06-14 19:32:32

jest lepiej, dobrze by sie przybliżył rynek pracownika lub przynajmniej było nizsze w wojewodztwach wschodnich, na mazurach, tam gdzie pozostaje na wnajwyzszym poziomie