Firmy będą zatrudniać. Jak wykorzystać ten moment i zdobyć pracę?

Pierwszy spadek poziomu bezrobocia i największy przyrost ofert pracy od 6 lat, odnotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Na rynku widać ożywienie i optymizm wśród przedsiębiorców. Pracodawcy deklarują, że będą podwyżki, a także potrzeba zatrudnienia dodatkowych pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy będą zatrudniać. Jak wykorzystać ten moment i zdobyć pracę?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

19 mar 2014 14:39


- Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 14 proc., co w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku oznacza spadek o 0,4 punkty procentowe. Chociaż spadek ten jest minimalny i widoczny dopiero w kilku województwach w Polsce, to i tak napawa optymizmem. To przejaw powoli rodzącego się ożywienia gospodarczego, związanego ze wzrostem sprzedaży detalicznej - mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

- Faktycznego wzrostu zamówień przedsiębiorstwa doświadczyły już wcześniej, ale obawiając się, że to tylko chwilowa poprawa częściej zlecano nadgodziny niż przeprowadzenie rekrutacji. Teraz powinno się to zmienić. Dobra sytuacja na rynku będzie się umacniać, co wreszcie spowoduje tworzenie nowych miejsc pracy - dodaje Tomasz Hanczarek.

- W najbliższych miesiącach należy się spodziewać stopniowego wzrostu liczby ofert pracy. W pierwszej fazie zatrudniać będą branże związane ze sprzedażą detaliczną - podkreśla Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.

- Poszukiwane będą przede wszystkim osoby z doświadczeniem sprzedażowym. Następnie w drugiej fazie zatrudniać będą firmy produkujące trwałe dobra konsumpcyjne (sektor budowlany, motoryzacyjny). W ostatniej fazie przyjdzie czas na inwestycje - wówczas na pracę mogą liczyć osoby szukające zatrudnienia w bankach, czy przemyśle - dodaje.

Zdefiniuj swój profil

Pierwszym krokiem do szukania pracy powinno być opracowanie profesjonalnego profilu kandydata. Mowa tu zarówno o zdefiniowaniu faktycznych umiejętności i oświadczenia jakie posiadamy, jak też wyznaczeniu kompetencji, nad którymi jeszcze trzeba popracować. Ważne też, aby określić rodzaj pracy, jaki nas interesuje i preferowane branże. Jasne zdefiniowanie, gdzie jesteśmy, a gdzie chcemy dotrzeć, pomoże wyznaczyć realne cele zawodowe.

Na tym etapie warto skorzystać z porady profesjonalnych doradców, którzy pomogą w przygotowaniu CV, a także przygotują nas do rozmowy kwalifikacyjnej. To dobry trening - zwraca uwagę na rzeczy nieoczywiste, dodaje pewności siebie.

- Jako firma zajmująca się rekrutacją otrzymujemy dziennie setki CV. Zwracamy uwagę przede wszystkim na to, czy dany kandydat spełnia oczekiwania pracodawcy. Naprawdę nie warto wysyłać aplikacji na stanowiska, które nie pasują do naszych kompetencji - mówi Krzysztof Inglot.

- Jeśli dziś nie spełniam wymagań danego pracodawcy, to lepszym rozwiązaniem jest tymczasowe podjęcie innej pracy, nabycie odpowiednich umiejętności i ponowne aplikowanie na wymarzone stanowisko. A każda praca, nawet ta poniżej naszych kwalifikacji, daje cenne doświadczenie - dodaje Krzysztof Inglot.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.