Zanika fala grupowych zwolnień

0 0
Zanika fala grupowych zwolnień
W zeszłym roku stołeczni pracodawcy zgłosili likwidację 10,5 tys. etatów w ramach zwolnień grupowych. (Fot. shutterstock)

• W 2015 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy ponad 40 proc. mniej pracowników do zwolnień grupowych niż w 2014 r.
• Redukcja zatrudnienia wzrosła tylko w województwie lubelskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.
• W 2015 roku największa fala zwolnień grupowych przetoczyła się przez Warszawę.

Jak wynika z analiz Work Service na podstawie danych Wojewódzkich Urzędów Pracy w 2015 r. firmy na terenie całego kraju zgłosiły do zwolnienia 24 553 pracowników. W tym samym okresie rok wcześniej były to 41 893 osoby.

- Obecnie mamy do czynienia z najlepszą od wielu lat sytuacją na rynku pracy. Ponad 40 - procentowy spadek liczby zwolnień to efekt poprawiającej się koniunktury i przyspieszającej gospodarki. Z danych GUS wynika, że prawie 75 proc. osób w wieku produkcyjnym jest aktywnych zawodowo, co przekłada się na rekordowe poziomy zatrudnienia na poziomie 16,3 mln osób. Dlatego w wielu miejscach Polski możemy dziś mówić raczej o formalnym, a nie realnym problemie bezrobocia – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

W Warszawie najwięcej zwolnień

Spadek liczby zgłaszanych zwolnień w 2015 r. zaobserwowano aż w 13 województwach. Redukcja zatrudnienia wzrosła tylko w województwie lubelskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Z kolei w województwie mazowieckim pracę straciło najwięcej osób – prawie 12 tys. To jednak znacznie mniej niż w 2014 roku, kiedy pracodawcy zredukowali ponad 20 tys. miejsc pracy.

Przeważająca liczba zwolnień dotyczy jednak nie całego województwa, a Warszawy. W stolicy do zwolnienia zostało zgłoszonych ponad 10,5 tys. osób. Choć to znacznie mniej niż w 2014 roku, kiedy pracodawcy zredukowali tam ponad 19 tys. miejsc pracy.

- Tak znacząca przewaga zwolnień w Warszawie wynika z wielkości stołecznego rynku pracy, w którym popyt na nowych pracowników jest najwyższy w całej Polsce. Co istotne jednocześnie trzy czwarte ofert pracy z województwa mazowieckiego pochodzi ze stolicy. Duża liczba zwolnień to zatem naturalne zjawisko związane również z duża liczbą firm, które właśnie w Warszawie mają zarejestrowane swoje siedziby – mówi Krzysztof Inglot,

Również duża, bo licząca ponad 2 tys. osób grupa, została zgłoszona do zwolnienia w województwach: dolnośląskim i śląskim. Co ciekawe Mazowsze i Śląsk, a także Wielkopolska są jednocześnie regionami, w których powstaje najwięcej nowych miejsc pracy.

Wzrost zwolnień w przetwórstwie i finansach

W skali kraju najwięcej zgłoszonych zwolnień grupowych dotyczyło przede wszystkim przetwórstwa przemysłowego i finansów. Redukcja zatrudnienia w przetwórstwie nie oznacza jednak dekoniunktury. W styczniu odnotowano wzrost produkcji przemysłowej o 3,3 proc. rok do roku.

Zwolnienia w tym sektorze spowodowane są głównie automatyzacją pracy, która może skutkować zjawiskiem tzw. bezrobocia technologicznego.

Z kolei zwolnienia grupowe w finansach związane są z procesami fuzji i restrukturyzacji w bankach. - Na sytuację sektora mogą mieć wpływ także zmiany legislacyjne dotyczące działalności banków. Spadki rentowności tych instytucji mogą prowadzić do dalszej redukcji zatrudnienia – komentuje Krzysztof Inglot.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Jestem w gronie osób zwolnionych właśnie z terenu Warszawy. Nic nie zapowiadało, że będą jakiekolwiek zwolnienia, zakład dobrze prosperował, a kiedy zaczęły się kłopoty robiliśmy wszystko co można było żeby się utrzymać. Niestety nie udało się, konkurencja okazała się lepsza, silniejsza. Stało się to czego najbardziej obawialiśmy się – grupowe zwolnienia. I jak to w takich sytuacjach bywa zostaliśmy pozostawieni sami sobie, nikt za nami się nie ujął. Mnie chociaż tyle się udało, że trafiłam na agencje pośrednictwa jobsplus.pl gdzie mieli ofertę w moim zawodzie i nie musiałam opuszczać Warszawy. Wprawdzie mam dłuższy dojazd, ale w dzisiejszych czasach nie można wybrzydzać. Mnie się udało, ale nie wiem czy pozostałym też, bo straciliśmy kontakt ze sobą.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.