Fachowcy pilnie potrzebni w Niemczech

Analitycy z hamburskiego Instytutu Gospodarki Światowej twierdzą, że ponad dwa miliony dobrze wykształconych obywateli Niemiec marnuje swoje talenty nie podejmując pracy zawodowej. Jeśli dołoży się do tego niski przyrost naturalny za kilka lat problem ze znalezieniem fachowców może poważnie zagrozić niemieckiej gospodarce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Fachowcy pilnie potrzebni w Niemczech

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/ Blomberg

5 cze 2013 11:08


Jak podaje „Bloomberg", Niemcy będą starali się zachęcić do powrotu do pracy zawodowej matki, żony i emerytów.

Dzięki rozbudowie systemu żłobków i przedszkoli do pracy mogłoby wrócić około 850 tys. matek. Natomiast jeśli zniesie się wspólne opodatkowanie małżonków, do pracy wrócić może nawet ok. 250 tys. bezrobotnych żon - odnotowuje „Bloomberg".

Jak wynika z informacji przedstawianych przez Instytut Gospodarki Światowej, wśród osób między 60 a 65 rokiem życia jest grupa 467 tys. osób, które nadal mogą i chcą pracować. W tej chwili na emeryturę niemieccy obywatele przechodzą w wieku 65 lat.

Rozwiązaniem może być też praca sezonowa czy zatrudnienie na niepełny etat. Szacuje się, że w ten sposób aktywność zawodową podejmie kolejnych 300 tys. osób.

W 2025 roku zabraknie u naszych zachodnich sąsiadów 6,5 mln wykwalifikowanych pracowników - podaje „Bloomberg". Poszukiwani są więc oni w innych krajach Europy - również w Polsce, ale wkrótce będą ich ściągać również z Azji i Afryki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.