EY: W strefie euro berobocie będzie spadać

Zdaniem ekspertów EY i Oxford Economics ożywienie w eurolandzie może nastąpić w końcówce roku po rozczarowującej pierwszej połowie. Jak bardzo zmniejszy się bezrobocie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

EY: W strefie euro berobocie będzie spadać

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 paź 2014 9:37


Napawać optymizmem może wyhamowanie wzrostu bezrobocia. Na koniec lipca 2014 roku liczba osób bez pracy skurczyła się o 725 tys. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Do końca 2016 roku stopa bezrobocia może spaść z dotychczasowych 11,4 proc. do 10,9 proc.

Czytaj też: Bezrobocie w warmińsko-mazurskiem zaczyna się kurczyć. Najlepiej jest w Olsztynie i Elblągu

Jednocześnie wzrost dochodu rozporządzalnego gospodarstw domowych może wynieść odpowiednio 1,0 proc. r/r w przyszłym roku i 1,4 proc. r/r w roku 2016. W dłuższej perspektywie przełoży się to na wzrost konsumpcji.

Czytaj też: Bezrobocie w UE wśród nowych wyzwań Donalda Tuska

- Mimo że bez pracy pozostaje nadal wielu mieszkańców strefy euro, to w części krajów widać, że stopa bezrobocia zaczyna spadać. To pozytywny sygnał nie tylko z perspektywy gospodarczej, ale też społecznej. Ma to bezpośrednie pozytywne przełożenie na nastroje konsumentów i ich skłonność do konsumpcji – uważa Marek Rozkrut, partner, główny ekonomista EY. - Niestety w krajach peryferyjnych, zwłaszcza wśród ludzi młodych, poziom bezrobocia jest nadal bardzo wysoki - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.